My Favorite Movies
Give list a short description
| marcelonicchio's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 2 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 3 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 4 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 5 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 6 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 7 |
O Ano em que Meus Pais Saíram de Férias (The Year My Parents Went on Vacation) (2006, PG) |
|
| 8 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 9 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 10 |
The Omega Man (1971, PG) |
|
| 11 |
12:01 (1993, PG-13) |
|
| 12 |
Office Space (1999, R) |
|
| 13 |
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) (2005, R) |
|
| 14 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 15 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 16 |
Talk Radio (1988, R) |
|
| 17 |
What the Bleep Do We Know!? (2004, Unrated) |
|
| 18 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |


















