Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Monday night movie list
by
Lippy
Movies I've seen-1990
by
Cameron
The Right Temptation
by
Suzy
MAH FaV. MOVi3SZ
by
Mari
Great Flicks!!!
by
~Lady Fay
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Alex
TheParatrooper84's Rating
My Rating
1
Flashback
(1990, R)
2
The Boondock Saints
(1999, R)
3
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
4
The Killing Fields
(1984, R)
5
The Amityville Horror
(2005, R)
6
The Amityville Horror
(1979, R)
7
The Exorcist
(1973, R)
8
Blood Diamond
(2006, R)
9
Pet Sematary
(1989, R)
10
Maximum Overdrive
(1986, R)
11
V for Vendetta
(2006, R)
12
Blade
(1998, R)
13
The Mummy
(1999, PG-13)
14
Kung Fu Hustle
(2005, R)
15
The Last King of Scotland
(2006, R)
16
Stephen King's Desperation
(2006, R)
17
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
18
The Bourne Supremacy
(2004, PG-13)
19
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
20
The Butterfly Effect
(2004, R)
21
American Ninja
(1985, R)
22
American Ninja 2: The Confrontation
(1987, R)
23
Donnie Brasco
(1997, R)
24
The Godfather
(1972, R)
25
The Godfather, Part II
(1974, R)
26
GoodFellas
(1990, R)
27
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
28
Where Eagles Dare
(1968, PG)
29
The Medusa Touch
(, PG)
30
Kuffs
(1992, PG-13)
31
Robin Hood: Prince of Thieves
(1991, PG-13)
32
The Delta Force
(1986, R)
33
Rush Hour
(1998, PG-13)
34
Who Am I?
(, PG-13)
35
Out for Justice
(1991, R)
36
Once Upon a Time in America
(1984, R)
37
Once Upon a Time in Mexico
(2003, R)
38
Desperado
(1995, R)
39
Kiss of the Dragon
(2001, R)
40
Eurotrip
(2003, R)
41
Where the Buffalo Roam
(1980, R)
42
Collateral
(2004, R)
43
Total Recall
(1990, R)
44
Unbreakable
(2000, PG-13)
45
Die Hard
(1988, R)
46
Lethal Weapon
(1987, R)
47
Lethal Weapon 2
(1989, R)
48
Daredevil
(2003, PG-13)
49
Shaun of the Dead
(2004, R)
50
Rambo: First Blood Part II
(1985, R)
51
Ace Ventura: Pet Detective
(1994, PG-13)
52
Eraser
(1996, R)
53
Van Helsing
(2004, PG-13)
54
Black Rain
(1989, R)