My Favorite Movies


  marcl11's Rating My Rating
1
Sorcerer (1977,  PG)
Sorcerer 5.0 Stars
That one got bloated by the critics at the time. For me, it is one of Friedkin's three masterpieces. A "remake" of H-G Clouzot's "Le Salaire de la Peur" (The Wages Of Fear) wich I find even a bit superior to the original. The atmosphere is raw and gritty and the suspense is superbly managed, more so by the film's slow pace. Great performance by Roy Scheider and a great score by Tangerine Dream. This IS my favourite film, I could almost write a book on it.
Click to Rate
2
Halloween (1978,  R)
Halloween 5.0 Stars
The mother of all slasher movies, that could stand for the PSYCHO of the 70's. Here Carpenter shows again that he is a mastermind of suspense, and with a shoestring budget... and that unforgettable musical score. Too bad it spawned so many crappy sequels (especially starting from part IV).
Click to Rate
3
The French Connection (1971,  R)
The French Connection 5.0 Stars
What can I say that's already been said ? One of the greatest crime thrillers (if not THE one) of the 70's, and the chase scene is still one of the best. Friedkin already shows is shadowy themes here with a not-so-sympathetic Popeye Doyle as the main character.
Click to Rate
4
Thief (1981,  R)
Thief 5.0 Stars
The one that started it all. First feature film from Mann after lots of TV work. The story is a classic one but Mann handles it with a different and beautiful twist, applying a realistic and gritty feel to the ensemble. Great opening scene AND great ending scene, Mann's directing is pitch perfect, the cinematography looks great and what a score from Tangerine Dream ! Best role of Jimmy Caan's career.
Click to Rate
5
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist 5.0 Stars
One of the greatest horror movies ever made, still scarier than ever today, packs a wallup and a hell of a punch. What's interesting here also is the background of the story and the moral issues, especially with Jason Miller's character (Damien Karras), a priest who is on the verge of losing his faith in his vocation. I could go on and on so I'll stop here for now.
Click to Rate
6
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
The definitive mafia movie. Can't say nothing much. Great script, great directing job, great cast. Fascinating view of the italian mob in the 40's.
Click to Rate
7
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
Francis does it again with a sequel almost superior as the original. Taking up from the first one, Coppola alternates the first years of Michael's reign as the head of the Corleone Family, with flashbacks from Vito Corleone's younger days starting from his arrival in New York directly from Sicily. That was the most interesting part for me, those sequences being a flamboyant chronicle of early 20th Century America. Robert De Niro did a great job as a young Vito.
Click to Rate
8
The Godfather, Part III (1990,  R)
The Godfather, Part III 4.0 Stars
The last of the GODFATHER trilogy, where Coppola returns to his form of the better days. Pacino still solid leading a great cast (except for Bridget Fonda who has about nothing to do, and I was never fund of Sofia's turn here) and a gorgeous cinematography by Gordon Willis, establishing a very baroque feel in the movie, especially during the final scenes. Good stuff.
Click to Rate
9
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Click to Rate
10
Blow Out (1981,  R)
Click to Rate
11
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
12
The Fog (1980) (1979,  R)
The Fog (1980) 5.0 Stars
Didn't get the same kind of success as HALLOWEEN but it stands very well on the same level. Very scary ghost story masterfully handled by the master with, again, a great soundtrack.
Click to Rate
13
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (1958,  Unrated)
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 5.0 Stars
Beautiful noir essay from Malle with memorable takes from Jeanne Moreau and Maurice Ronet as the lovers planning the killing of Moreau's husband that goes wrong because of a malfunctioning elevator ! Awesome score from jazz great Miles Davis !
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments