My Favorite Movies


  maria438045112's Rating My Rating
1
Secret Ceremony (1968,  Unrated)
2
The Lover (L'amant) (1992,  R)
3
Magnolia (1999,  R)
4
Annie Hall (1977,  PG)
5
The Shining (1980,  R)
6
The Hours (2002,  PG-13)
7
An Angel at My Table (1990,  R)
8
The War of the Roses (1989,  R)
9
The Party (1968,  PG)
10
Lost Highway (1997,  R)
11
Breakfast on Pluto (2005,  R)
12
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
13
Looking for Mr. Goodbar (1977,  R)
14
The Butcher Boy (1998,  R)
15
Pingpong (2006,  Unrated)
16
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
17
Grease (1978,  PG)
18
Babe: Pig in the City (1998,  G)
19
Caro diario (Dear Diary) (Journal Intime) (1994,  Unrated)
20
Out of Africa (1985,  PG)
21
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
22
Babe (1995,  G)
23
Jean De Florette (1986,  PG)
24
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
25
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
26
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
27
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
28
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
29
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
30
Interview with the Vampire (1994,  R)
31
The Age of Innocence (1993,  PG)
32
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments