My Favorite Movies


  1. mariaamanda08
  2. maria

Give list a short description

  mariaamanda08's Rating My Rating
1
White Chicks (2004,  PG-13)
Click to Rate
2
Carlos Mencia: No Strings Attached (2006,  Unrated)
Click to Rate
3
Beauty Shop (2005,  PG-13)
Click to Rate
4
8 Mile (2002,  R)
Click to Rate
5
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
6
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
7
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
Madea Goes to Jail (2005,  Unrated)
Click to Rate
9
Meet the Browns (2004,  Unrated)
Click to Rate
10
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
Click to Rate
11
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
Click to Rate
12
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
Click to Rate
13
American Me (1992,  R)
Click to Rate
14
Little Nicky (2000,  PG-13)
Click to Rate
15
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
16
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
17
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
20
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler (1999,  Unrated)
Click to Rate
21
Saturday Night Live: The Best of Mike Myers (1998,  Unrated)
Click to Rate
22
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley (1998,  Unrated)
Click to Rate
23
Saturday Night Live: The Best of Steve Martin (1999,  Unrated)
Click to Rate
24
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell (2002,  Unrated)
Click to Rate
25
Saturday Night Live: The Best of Jimmy Fallon (,  Unrated)
Click to Rate
26
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
27
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
28
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe 5.0 Stars
for die hard beatles fans
Click to Rate
29
Man of the Year (2006,  PG-13)
Click to Rate
30
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
31
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
32
Flubber (1997,  PG)
Click to Rate
33
Patch Adams (1998,  PG-13)
Click to Rate
34
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
35
The Birdcage (1996,  R)
Click to Rate
36
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
37
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
38
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
39
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Click to Rate
40
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
41
Donnie Brasco (1997,  R)
Click to Rate
42
Blow (2001,  R)
Click to Rate
43
Brando: The Documentary (2007,  Unrated)
Click to Rate
44
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
45
The Beatles: She Loves You (,  Unrated)
Click to Rate
46
The Beatles (1965,  Unrated)
Click to Rate
47
History of Rock 'N' Roll (2004,  Unrated)
Click to Rate
48
Beatles: From the Beginning to the End (2004,  Unrated)
Click to Rate
49
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
50
Hairspray (2007) (2007,  PG)
Click to Rate
51
Monster (2003,  R)
Monster 5.0 Stars
i just loved this movie
Click to Rate
52
Aileen - Life and Death of a Serial Killer (2003,  R)
Click to Rate
53
Aileen Wuornos - The Selling of a Serial Killer (1992,  R)
Click to Rate