My Favorite Movies
| Marianna361966591's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Heathers (1988, R) |
|
|
| 2 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 3 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
|
| 4 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
|
| 5 |
Bed of Roses (1995, PG) |
|
|
| 6 |
True Romance (1993, R) |
|
|
| 7 |
Boys on the Side (1995, R) |
|
|
| 8 |
Natural Born Killers (1994, R) |
|
|
| 9 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 10 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 11 |
Explorers (1985, PG) |
|
|
| 12 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
|
| 13 |
Feeling Minnesota (1996, R) |
|
|
| 14 |
Pump up the Volume (1990, R) |
|
|
| 15 |
The Thing Called Love (1993, PG-13) |
|
|
| 16 |
Teen Wolf (1985, PG) |
|
|
| 17 |
The Mosquito Coast (1986, PG) |
|
|
| 18 |
A Night in the Life of Jimmy Reardon (1988, R) |
|
|
| 19 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 20 |
My Own Private Idaho (1991, R) |
|
|
| 21 |
Firestarter (1984, R) |
|
|
| 22 |
Little Nikita (1988, PG) |
|
|
| 23 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 24 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 25 |
I Love You to Death (1990, R) |
|
|
| 26 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
|
| 27 |
Too Young to Die (1990, R) |
|
|
| 28 |
Dogfight (1991, R) |
|
|
| 29 |
Spiderman (1990, Unrated) |
|
|
| 30 |
Sneakers (1992, PG-13) |
|
|
| 31 |
Stand by Me (1986, R) |
|
|
| 32 |
Dark Blood (1993, Unrated) |
|
|
| 33 |
Silent Tongue (1994, PG-13) |
|
|
| 34 |
Kalifornia (1993, R) |
|
|
| 35 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 36 |
Superman (1978, PG) |
|
|
| 37 |
Poison Ivy (1992, R) |
|
|
| 38 |
Lucas (1986, PG-13) |
|


