Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mariapcvs's Rating My Rating
1
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
Click to Rate
2
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Click to Rate
3
Erin Brockovich (2000,  R)
Click to Rate
4
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
Click to Rate
5
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
6
Anna and the King (2000,  PG-13)
Click to Rate
7
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
8
Atonement (2007,  R)
Click to Rate
9
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Autumn in New York (2000,  PG-13)
Click to Rate
11
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
12
Out of Africa (1985,  PG)
Click to Rate
13
Yentl (1983,  PG)
Click to Rate
14
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
15
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
Click to Rate
16
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
17
History of the World -- Part I (1981,  R)
Click to Rate
18
History of World War II (,  Unrated)
Click to Rate
19
La Cosa Nostra - History of the New York Mafia (,  Unrated)
Click to Rate
20
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
21
Mad Max (1980,  R)
Click to Rate
22
The Rose (1979,  R)
Click to Rate
23
Name of the Rose (2003,  Unrated)
Click to Rate
24
Falling in Love (1984,  PG-13)
Click to Rate
25
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Click to Rate
26
A Christmas Carol: The Musical (2005,  G)
Click to Rate
27
Unfaithful (2002,  R)
Click to Rate
28
New York, New York (1977,  PG)
Click to Rate
29
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
30
The Great Gatsby (1974,  PG)
Click to Rate
31
The Bodyguard (1992,  R)
Click to Rate
32
Prince for a Day (The Prince and the Pizza Boy) (1995,  Unrated)
Click to Rate
33
Beauty and the Beast (1992) (1992,  G)
Click to Rate
34
Papillon (1973,  R)
Click to Rate
35
Little Big Man (1970,  PG)
Click to Rate
36
The Man Who Knew Too Little (1997,  PG)
Click to Rate
37
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
38
Because I Said So (2007,  PG-13)
Click to Rate
39
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
40
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
41
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
42
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
43
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
44
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
45
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
Click to Rate
47
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
48
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
49
Saturday Night Fever (1977,  PG)
Click to Rate
50
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
51
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
53
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
54
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate