My Favorite Movies


  1. MarielyHeart
  2. Mariely

Give list a short description

  MarielyHeart's Rating My Rating
1
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
Tristan & Isolde 5.0 Stars
IT DOESNT GET ANY BETTER THAN TRISTAN AND ISOLDE. BEST MOVIE FOR ETERNITY. SHOULD BE SEEN WORLDWIDE BABY! LOVE CONQUERS ALL!!!!!
Click to Rate
2
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight Want To See
I DONT EVEN KNOW WHAT TO DO WITH MYSELF AT THIS POINT! I AM SO FREAKING OUT ABOUT THIS MOVIE! WHY MUST IT TAKE A LIFETIME TO ARRIVE? I CAN'T WAIT ANY LONGER! THE BOOK SERIES IS UNTOUCHABLE! THIS MOVIE WILL [IT BETTER] BE SO SO SO SO SO SO AMAZING! AHH! *DIES*
Click to Rate
3
Wicker Park (2004,  PG-13)
Wicker Park 5.0 Stars
THIS WAS A GREAT MOVIE. JOSH HARTNETT WAS MIND BLOWING IN IT. THE ENDING WAS BEYOND PERFECTION!
Click to Rate
4
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful 5.0 Stars
AHH I LOVE THIS MOVIE! It's absolutely crazy in the sense that Kirsten Dunst as Nicole really stands outside of the box. Meaning she isnt as beautiful in this movie as she is in her other roles. While Jay Hernandez was the perfect Carlos because he brought her that perfect beautiful balance. These two have so much chemistry in the movie. I love how he clearly makes his own latin roots obvious from the character he plays. I JUST LOVE LOVE IT!!!
Click to Rate
5
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns 4.0 Stars
THERE IS NO BETTER SUPERMAN THAN OBVIOUSLY CR AND TOM WELLING. BUT I loved James Marsden in this. Brandon Routh, I didnt care for him at first. But he was okay..KATE BOSWORTH, STOP MAKING MOVIES!
Click to Rate
6
27 Dresses (2007,  PG-13)
27 Dresses 5.0 Stars
I waited like an entire year for this movie to finally be released and I couldn't be any happier that it finally was. I absolutely LOVED it! I saw so much of myself in Jane [even her bestie Kasey]. I loved the overall moral of the story. We plan for that perfect prince charming when in the end we'll be swept off when we least expected from the least likely candidate. I loved that James Marsden FINALLY got the girl in this movie. IM A FAN FOR LIFE!
Click to Rate
7
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 5.0 Stars
SO USUALLY THIS ISNT MY KIND OF THING BUT OMG!!!!! IT WAS MIND BLOWING AMAZING. THE CAST WAS AMAZING. IT WAS FUNNY AND FULL OF ACTION AND SO WORTH IT! ID TOTALLY JOIN THE AUTOBOT LEAGUE. LOL! AWW AND BUMBLE-BEE, "PERMISSION TO SPEAK SIR?". WOOT! 10000 STARS!
Click to Rate
8
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
LOVED IT. TITANIC IS CLASSIC! No other movie on this site has made more money than this one. LOL. Gotta face the facts, IT DESERVES IT!
Click to Rate
9
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid 5.0 Stars
AHHHHHH PRETTY MUCH THE BEST DISNEY FAIRYTALE EVER! I LOVE ARIEL AND ERIC FOR LIFE!
Click to Rate
10
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
I ABSOLUTELY LOVED THIS MOVIE AND IT'S MY FAVORITE OF THE THREE. NOT TO MENTION THAT JAMES FRANCO AND KIRSTEN DUNST NEVER SIEZE TO AMAZE ME! AHHHH!
Click to Rate
11
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 5.0 Stars
Sings: I SEE YOUR FACE WITH EVERY PUNCH I TAKE, AND EVERY BONE I BREAK, IT'S ALL FOR YOU!! AND MY WORST DAYS ARE WORDS I CANNOT SAY, STILL I WILL ALWAYS FIGHT ON FOR YOU!!
Click to Rate
12
The Prince and Me (2004,  PG)
The Prince and Me 5.0 Stars
LOVE IT!!
Click to Rate
13
Flyboys (2006,  PG-13)
Flyboys 5.0 Stars
It's just amazing. James Franco, Martin Henderson, and Phillip Winchester are AMAZING actors. 5 STARS!
Click to Rate
14
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
YEAH BABY!!! "YOU'RE NOT SUPERMAN YOU KNOW". LOL!!! I LOVE SUPERHEROES!
Click to Rate
15
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted 4.0 Stars
Awww Enchanted was adorable! I've been looking forward to it forever. It took Disney long enough to have another fairytale kind of movie. Initially I hoped James Marsden's character would get the girl because HE NEVER gets the girl in any of his roles. It's annoying to a huge fan of his like me. Anyways, there was a twist in it for sure. One I thought I would have hated but I absolutely adored it. The little girl and Pip were so amazing, haha! "Oh stop being mellow-dramatic Edward"..."I dont know what mellow-dramatic means, but you are done for!"
Click to Rate
16
My Father The Hero (1994,  PG)
My Father The Hero 5.0 Stars
AHH DALTON JAMES! COULD HE LOOK ANYMORE LIKE JAMES MARSDEN?! I am in love. I loved this movie when I was little and that hasnt changed at all.
Click to Rate
17
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
10,000 B.C. 4.5 Stars
10,000 B.C is beautiful and action packed! I went to see it with my Nick, and I truly believe it was the perfect mix for us. I'm the romantic side, he's the action side. There's so much to the story, and I adored the overall meaning of it! I will absolutely buy it! Steven Strait is amazing - as always! I loved Camilla as well. Loved the characters Baku and Ka'Ren! I really could care less about the historical facts and all that! It was a great movie and that's all there is to it!
Click to Rate
18
August Rush (2007,  PG)
August Rush 4.0 Stars
August Rush is absolutely beautiful. The end of that movie moved me like no other has since Tristan and Isolde! I absolutely adore the cast, and the music itself! Ahh it totally gave me chills at the end. I saw it with my Nick the second time and it made it so much better! I wish there would of been an extra "something" at the end...or that Robin Williams wasn't such a jerk in it - but it's a beautiful movie for sure!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments