My Favorite Movies


  1. MarilynsDisciple
  2. Steve Allist...

My favorite movies. There's probably alot I've forgotten.
NO ONE can like TOO MANY movies.

  MarilynsDisciple's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
"What would you do with a brain if you had one???"
2
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
This was the first movie I ever saw in my life. I was like 3. lol I'll love it forever.

"Why are things so heavy in that future? Is there a problem with the Earth's gravitational pull?"
3
The Birdcage (1996,  R)
The Birdcage
"I know, honey, it's gonna pass!"
4
The Time Machine (1960,  G)
The Time Machine
"From the Talking Rings, I learned of how the world of the Morlocks and the Eloi divided itself, and the Morlocks raised them and bred them like..like CATTLE, only to be taken below when they reached maturity..."
5
A Christmas Story (1983,  PG)
A Christmas Story
How can anyone get tired of this movie? Around here, they do a marathon every Christmas, they show it non-stop, ALL Christmas day.
6
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
"You're just in time to have your head cut off!"
7
Velvet Goldmine (1998,  R)
Velvet Goldmine
"Come closer... Don't be frightened. What's your name? Your favorite color? Song? Movie? Don't be nervous. Are you high?"
8
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic
You should really read the book. But the movie is great too.
"Mom, I'm worried about Antoinia. Ya know she puts on her mouse ears, and she goes around town all liquored up?....NAKED!?" "The aunts said to give you a message..CLEAN UP YOUR OWN MESS."
9
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
But I'm A Cheerleader
"No, 'inappropriate' like 'fucking'."
10
Georgia (1995,  R)
Georgia
Not alot of people have heard of this one either. I caught it just a few years ago on Shotime, or one of those movie channels. The two women in the picture are sisters; 'Georgia' is the one on the right. The one on the left is 'Sadie Flood'. Sadie is big on alcohol, she sings, and she's really cool. Her sister Georgia is more conservative, she sings more like country type music. Sadie ends up with a local band that mostly play Velvet Underground covers at mostly bars, Bar Mitzvahs, and birthday partys. Sadie wants so much to connect with her sister, but her sister is really turned off by Sadie's lifestyle.
"Everything's 'jake', Jake!" "No one sings that song better than my sister... Who? Thank you, Comrade."
11
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
"IT'S BETTER THAN GOOFY GOLF!!! COME ON!"
12
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
"Follow the white rabbit..."
13
Congo (1995,  PG-13)
Congo
"STOP! EATING! MY SESAME CAKE!!!!"
14
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
"I think you're a sexist, egotistical, lying, hypocritical bigot!"
15
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless
"I am totally buggin!"
"Your man Christian is a Cake Boy! He's a disco-dancin', Oscar-Wilde-readin', Streisand-ticket-holding, Friend-of-Dorothy, know what I'm sayin'???"
16
Alice in Wonderland (1951,  G)
Alice in Wonderland
"...and the king." -"HOORAY!!"
17
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
"Just for the record...if we don't make it out of here...don't put me down for mummification."
18
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Dances With Wolves
One of THE most captivating films of all time. Can't believe I didn't put it on here sooner. "Shumanitutonka ob wachi! I am Wind In His Hair. Do you see that I am your friend? Can you see that you will always be my friend?"
19
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
"We're havin' a TERRIBLE time over here, Miss Maudie!"
20
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly
"Comic books are not cute. They're very rugged and manly!"
I just want to go on record for saying that, NO, I don't love this movie "for the chicks!" I love this movie because it's a wonderful love story, and also because it stars one of my favorite actors: John Goodman. And not to mention the fact that it's about a struggling songwriter, trying to make it in the harsh world, and overcome her shyness at the same time.
21
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Never Been Kissed
"MR. COULSON ROCKS MY WORLD!!!!"
22
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
"Came all the way from LA for this show..."
"I remembered thinking, Jesus, what a terrible thing to lay on someone with a head full of acid."
23
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II
"I can't believe this window is stick-broken!"
24
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III
"Where'd you learn to shoot like that?" -"7-11."
25
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
"We have so much time and so little to do!"
"Stop, don't come back..."
"We are the musicmakers...and WE are the dreamers of the dreams..."
26
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
"All we are is dust in the wind, dude." "Yes, way!"
"Want a Twinkie, Ghengis Khan? Say please!"
27
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
"Shut the FUCK UP Donnie!!!!"
"What the fuck is with this guy?! Who is he???"
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
"Aren't you a little short for a Stormtrooper??"
"These aren't the droids you're looking for..."
29
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
"I'd just as soon kiss a wookie!"
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
"50,000. No less."
31
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
The best movie of ALL time. Come on, stop that religious bullshit and WATCH IT. "THE POWER OF CHRIST COMPELLS YOU!!!!"
32
Excess Baggage (1997,  PG-13)
Excess Baggage
"That's right. He's my bodygaurd."
33
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused
"It's fixin' to be alot better, man!"
34
Somewhere in Time (1980,  PG)
Somewhere in Time
"She's crazy about me! ;)"
35
Mannequin (1987,  PG)
Mannequin
"Maybe I can get G.I. Joe, and we can double sometime!"
36
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot
"There'll be blood everywhere: TYPE-O!"
37
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
The Seven Year Itch
"This is really the most!"
"Air conditioning! Champagne and potato chips!"
38
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
"COME ON Claire. Answer the question! ANSWER THE QUESTION, CLAIRE!"
39
Speed (1994,  R)
Speed
"....Oh darn!"
40
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
"There's Eleanor!"
"You don't know the first thing about stealin' a car! WHAT!!!!!....You need a role model!"
41
Monster House (2006,  PG)
Monster House
"*sighs*, look at all that blood..."
42
Go (1999,  R)
Go
"IT'S A MIATA!!!!!"
43
Help! (1965,  G)
Help!
"To the temple..."
44
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
"EVERBODY RUNS"
45
Cabaret (1972,  PG)
Cabaret
"Your vife? Vhat vould she vant vith me?!"
46
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World
"I'd have to say...A sphincter says what?"
47
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
Wayne's World 2
"Follow the weird, naked indian..."
48
The Crow (1994,  R)
The Crow
"Building burn, people die, but real love is forever."
49
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
"If you had access to a car like this, would you take it back right away? Neither would I."
50
Office Space (1999,  R)
Office Space
"I could take my traveler's cheques to a competing resort... I could put strychnine in the gaucomole... There was salt on the glass, big grains of salt..."
51
Metal: A Headbanger's Journey (2005,  R)
Metal: A Headbanger's Journey
A real treat for the Metalhead in ALL of us.
52
Led Zeppelin DVD (2003,  Unrated)
Led Zeppelin DVD
Got it for Christmas. SUPURB!
53
The Song Remains The Same (1976,  PG)
The Song Remains The Same
"Oh, it's so good!"
54
Haunted Honeymoon (1986,  PG)
Haunted Honeymoon
"Whoops! There goes my imagination again, how do ya like that!"
55
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
"...Nothing wrong with her hearing!"
56
Sweet November (2001,  PG-13)
Sweet November
"It's just two, fine, furry friends, say 'Hi, Nelson'!"
57
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
"I just figured she was a raging alcoholic!"
58
The Toy (1982,  PG)
The Toy
"I don't wanna go through life being a Wonder Wheel murderer!" "I'd like you to meet someone, that man would be delighted- Jack Brown, Master Bates."
59
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
"That's right, a BOOTY trap."
60
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers
"NAME THE FILM!"
This is a pretty new one, so alot of people may not be familiar with it. It's about an American boy who goes to Paris to attend college, and meets a French brother and sister who are ammorous movie fans, who befriend him instantly, allowing him to stay with them in their parents house.
"Weren't you just a tiny bit excited?"
61
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
"I HAD MY PERIOD, OK!!!!!!!!!!!"
"I've got hair everywhere. In my nose, in my ears, on my chin... I'm afraid to look anywhere else! It's like I'm an ad for hair!"
62
The Jerky Boys (1995,  R)
The Jerky Boys
"One time I had this docta and he put me unda. And I knew somethin was wrong, cuz when I woke up...I had a big red shaker on me. And that tells me somethin was wrong, cuz he musta been touchin my ass or somethin when I was unda. Ya know what? When I was a boy, I usedta play wit dese big pink pigs, and lay around wit dem. But dey would always kick me right up inside my ass. Do you think dis coulda given my ass all dese problems?"
"Hey! You leave that sticky, slippery shit all over the fucking place! I'll be waitin' for you sons-a-bitches outside da theata! Bring your fist with ya; I'll shove 'em down your fuckin' throat!"
63
Friday (1995,  R)
Friday
"I know you don't smoke weed. I know this. But we gonna get you high today! Cuz it's Friday, you ain't got no job, and you ain't got shit to do!!"
64
Next Friday (2000,  R)
Next Friday
"I broke a buttcheek!"
65
Caddyshack (1980,  R)
Caddyshack
"When you die, on your death bed, you will recieve complete consciousness....so I've got that going for me."
66
The Shining (1980,  R)
The Shining
"Little pigs, little pigs, let me come in! Not by the hair on your chinny-chin-chin? Then I'll huff..and I'll puff..and I'll blow your house in!"
67
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
"Let's say the stroke of midnight, no pun intended." "I know if my brother was listening right now, he'd want me to say...he'd want me to say Catheri-...he'd want me to say, Catherine, I'm sorry...What is wrong with you people? Don't you have any respect?"
68
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
Alot of people are hearing me talk about this movie lately, and seeing my copy in my possession, and saying things like "Oh, jeeeeez...", ya know? like "God, that movie SUCKS!". And then I say "Have ya seen it?", and they say no! Excuse me! Don't say a movie sucks if ya haven't even seen it, you dumbass!!! This movie DOES NOT suck. This movie is GRIPPING. It's incredible. WATCH IT!!!!
69
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
"Vida! I don't think of you as a man, and I don't think of you as a woman... I think of you as an angel!"
70
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
"I've seen The Exorcist A HUNDRED AND 67 TIMES, AND IT KEEPS GETTIN FUNNIER..EVER SINGLE TIME I SEE IT!!!!"
71
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
See No Evil, Hear No Evil
You people really need watch movies...I doubt alot of people have seen this one either, so I'll describe it. Once again, the good old comedy team: Gene Wilder and Richard Pryor. 'David Lyons'(Wilder) is deaf, "Repeat, deaf!", and 'Wally Carrou' is blind. Luckily the two have each other, because they sure need it. A woman kills a man over a gold coin right in the place where Wally and David work, and the woman is gone when the police arrive, so David and Wally get arrested for a crime they didn't commit. When asked what happened, Wally replies, "I SMELLED a woman, but I didn't SEE a woman...", and David replies, "I can tell you just one thing. She has the most incredible legs I have ever seen in my life." So right away, David and Wally are able to escape, bumbling around town trying not to be noticed, and end up in New Jersey(from New York). Anything with Pryor and Wilder is absolutely hilarious and a must-see. "This morning, I threatened to shoot a naked woman with my erection. Now that's not something that happens everyday."
72
King Ralph (1991,  PG)
King Ralph
I love this movie. ...Not alot of people have seen it. It's hilarious. John Goodman is Ralph Jones of Las Vegas. The ENTIRE British royal family has just died in a freak accident. Ralph is a distant descendant of the family. He is now the new King of England! He's picked up in Vegas playing piano in a night club, and is whisked off to London, England. But Ralph is different, he's American, he loves rock and roll, he's a party animal, he's not an upstanding, sophisticated person worthy of King. While in England, Ralph makes quite a scene, and is threatened to be kicked off of his throne, but he does his best. He meets a stripper named Miranda Greene, and really starts to like her. This movie also stars Peter O'Toole.
73
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
Honey, I Shrunk the Kids
"Yeah, I hope your face ends up on a milk carton!"
74
Surf Ninjas (1993,  PG)
Surf Ninjas
"Hey, I found Waldo!!! SYKE!!!!"
Some one said to me recently, "I had no idea that Rob Scheider was in that movie the first time I saw it." Good god, this was how I was introduced to him! I also had this jerkoff tell me I wouldn't know anything ABOUT THIS MOVIE! I'M 26-YEARS-OLD AND HE'S 3 OR 4 YEARS YOUNGER THAN ME, AND HE THINKS HE'S MORE FAMILIAR WITH THIS MOVIE THAN I AM!!!! FOR YOUR INFORMATION, I HEARD ABOUT THIS MOVIE WHEN IT CAME OUT AND I WANTED TO SEE IT SO BAD BECAUSE I WAS SUCH A BIG FAN OF MARTIAL ARTS MOVIES. I made a POSTER for this movie with my own hands, a few sheets of Loose Leaf paper and some crayons!!!!! No, I don't still have it.. Oh, you know better than me, huh?
75
3 Ninjas (1992,  PG)
3 Ninjas
I grew up watching this movie. My friend and I were obsessed. For years we referred to ourselves as "Rocky" and "Colt".
76
3 Ninjas Kick Back (1994,  PG)
3 Ninjas Kick Back
"My biggest problem is when I swing my butt." "~Colt got beat by a girl!~ ~Colt got beat by a girl!~"
77
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
"What hump?"
78
Tommy Tricker and the Stamp Traveller (1988,  G)
Tommy Tricker and the Stamp Traveller
This movie is incredible. Such a trip. Alot of people haven't heard of it because it's a Canadian-produced movie. But I saw it on the Disney channel a long time ago, so I don't know what the problem is...
79
Half Baked (1998,  R)
Half Baked
"Hi everyone. I'm here today because I'm addicted to marijauna."
"Say it with me now! Booooo-De-Gus. Yes, very nice!"
80
Detroit Rock City (1999,  R)
Detroit Rock City
"It usually takes 10 minutes to a half an hour...It all depends, ya know?"
"I've been tellin' that sermon for years! This is the first time I realized, the Prodigal Son is a barrell of fuckin' monkeys!!!"
"What are you doing Sister Genoria? Waiting for a bus?!"
81
Misery (1990,  R)
Misery
"YOU KILLED MY MISERY!!!!"
82
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned
"Her blood is like liquid fire."
83
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
"Feed me, Seymore!"
84
The NeverEnding Story (1984,  PG)
The NeverEnding Story
The Ivory Tower is made out of Ivory Soap!
"Is he a nutcase?!?!"
85
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
Fire in the Sky
This movie actually SCARED me. Psychologically of course. This movie is incredible, it gives me chills.
86
Airheads (1994,  PG-13)
Airheads
"For all you care our album could be PIP FARTING ON A SNARE DRUM!" -"I ain't fartin' on no snare drum."
87
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
I love this movie. I like them better when they're switched. Jamie is soooo cool, unlike her daughter who's a fucking POSER!
"If I have to be Harry, do I have to wear a thong???"
88
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
"OUTTA MY WAY, PENCIL-NECK!" "DAMES?! WHAT DAMES??! Jessica and I are gonna happy again. You'll see. YOU GOT THAT?? HAPPY. H-A-P-P-P-I!!!"
89
The Indian in the Cupboard (1995,  PG)
The Indian in the Cupboard
"I found him in here, Beavis! and my figures, and my magnifying glass!"
90
Dick (1999,  PG-13)
Dick
No, THIS ISN'T A PORNO! WATCH IT!!! It's funny as hell. It's about Nixon, you morons!
91
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer
"Sounds like a Country song."
92
Loser (2000,  PG-13)
Loser
"Come on, you're my asshole buddy!"
93
La Bamba (1987,  PG-13)
La Bamba
R.I.P. Richie Valenz, Buddy Holly, and The Big Bopper
94
Proof (1991,  R)
Proof
"You've been blind all your life." -"I know."
"What were you doing driving a car?" -"....I forgot."
95
The Search (1948,  Unrated)
The Search
"What'd Steve tell ya that was?"
-"The tomato."
96
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2
"DEAD BY DAWN! DEAD BY DAWN! DEAD BY DAWN DEAD BY DAWN DEAD BY DAWN!!!" "Hey! I'll swallow your soul! I'll swallow your soul! I'LL SWALLOW YOUR SOUL!" -"Swallow this."
97
Different For Girls (1997,  R)
Different For Girls
Love the level of romanticism in this movie.
98
Dead Man on Campus (1998,  R)
Dead Man on Campus
"I can hear my heartbeat through my penis!!!"
99
Bio-Dome (1996,  PG-13)
Bio-Dome
"Ya ever been with a Squirrel and a Stubb?"
100
Son in Law (1993,  PG-13)
Son in Law
"I don't wanna be rude or anything but Mrs. Warner, you're giving me a Semi."

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments