My Favorite Movies


  1. MARINES123
  2. Dakota

saving private Ryan, platon,wind talkers, longest yard, meet the spartens, and ect.

  MARINES123's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
2
Platoon (1986,  R)
Platoon 4.0 Stars
awsome
Click to Rate
3
Platoon Leader (1988,  R)
Platoon Leader 4.0 Stars
good
Click to Rate
4
Shooter (2007,  R)
Shooter 4.5 Stars
awsome
Click to Rate
5
Hidden Assassin (The Shooter) (1995,  R)
Hidden Assassin (The Shooter) 4.0 Stars
awsome
Click to Rate
6
Straight Shooter (1999,  Unrated)
Straight Shooter 4.0 Stars
awsome
Click to Rate
7
In Bruges (2008,  R)
In Bruges 2.5 Stars
ok
Click to Rate
8
War in the Desert - The True Stories Behind the Gulf War 1991, the Six Day War 1967, and the Battle (1980,  Unrated)
War in the Desert - The True Stories Behind the Gulf War 1991, the Six Day War 1967, and the Battle 5.0 Stars
awsome
Click to Rate
9
Shooting War - World War II Combat Cameramen (,  Unrated)
Shooting War - World War II Combat Cameramen 4.5 Stars
awsome
Click to Rate
10
Why We Fight World War II - Prelude to War & The Nazis Strike (,  Unrated)
Why We Fight World War II - Prelude to War & The Nazis Strike 3.0 Stars
ok
Click to Rate
11
Love and War (The War Bride) (2001,  Unrated)
Click to Rate
12
War Party (War Game) (1989,  R)
War Party (War Game) 1.5 Stars
ok
Click to Rate
13
War Dance (2007,  PG-13)
War Dance 2.0 Stars
ok
Click to Rate
14
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
Click to Rate
15
Unborn in the USA: Inside the War on Abortion (2007,  Unrated)
Unborn in the USA: Inside the War on Abortion 5.0 Stars
ok
Click to Rate
16
The War on Democracy (2007,  Unrated)
The War on Democracy 5.0 Stars
really good
Click to Rate
17
War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death (2007,  Unrated)
War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death 4.5 Stars
really good
Click to Rate
18
The Rape of Nanking (Nightmare in Nanking) (China & Japan at War) (Japanese Atrocities in Asia) (,  Unrated)
The Rape of Nanking (Nightmare in Nanking) (China & Japan at War) (Japanese Atrocities in Asia) 4.0 Stars
good
Click to Rate
19
Tajja (The War of Flower) (Tazza: The High Rollers) (2006,  Unrated)
Tajja (The War of Flower) (Tazza: The High Rollers) 3.0 Stars
good
Click to Rate
20
Iraq for Sale: The War Profiteers (2006,  Unrated)
Click to Rate
21
The War Tapes (2006,  Unrated)
Click to Rate
22
Obsession: Radical Islam's War Against the West (2006,  Unrated)
Obsession: Radical Islam's War Against the West 1.5 Stars
ok
Click to Rate
23
Rush to War (2004,  Unrated)
Click to Rate
24
Mario's War (La Guerra di Mario) (2005,  Unrated)
Mario's War (La Guerra di Mario) 2.0 Stars
ok
Click to Rate
25
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War 4.5 Stars
reall good
Click to Rate
26
Uncovered: The Whole Truth About the War In Iraq (2003,  R)
Uncovered: The Whole Truth About the War In Iraq 1.5 Stars
ok
Click to Rate
27
Civil War Combat: The Battle of Franklin (,  Unrated)
Civil War Combat: The Battle of Franklin 2.0 Stars
ok
Click to Rate
28
Jung (War) in the Land of the Mujaheddin (2001,  Unrated)
Jung (War) in the Land of the Mujaheddin 2.0 Stars
ok
Click to Rate
29
Jang Aur Aman (War and Peace) (2001,  Unrated)
Jang Aur Aman (War and Peace) 2.0 Stars
ok
Click to Rate
30
Mrs. Caldicot's Cabbage War (2000,  Unrated)
Mrs. Caldicot's Cabbage War 2.0 Stars
ok
Click to Rate
31
The War Symphonies: Shostakovich Against Stalin (,  Unrated)
The War Symphonies: Shostakovich Against Stalin 1.5 Stars
ok
Click to Rate
32
How the War Started on My Island (1996,  Unrated)
Click to Rate
33
The Chocolate War (1988,  R)
Click to Rate
34
The Dog Who Stopped the War (La Guerre des Tuques) (1984,  Unrated)
Click to Rate
35
Voyna i Mir (War and Peace) (1968,  Unrated)
Voyna i Mir (War and Peace) 1.5 Stars
ok
Click to Rate
36
How I Won the War (1967,  R)
How I Won the War 0.5 Stars
ok
Click to Rate
37
La Guerre Est Finie (The War is Over) (1966,  Unrated)
La Guerre Est Finie (The War is Over) 1.5 Stars
ok
Click to Rate
38
The War Game (1965,  Unrated)
The War Game 1.5 Stars
ok
Click to Rate
39
La Guerre des Boutons (War of Buttons) (1962,  Unrated)
La Guerre des Boutons (War of Buttons) 1.5 Stars
ok
Click to Rate
40
Men in War (1957,  Unrated)
Men in War 3.0 Stars
good
Click to Rate
41
Body of War (2008,  Unrated)
Body of War 1.5 Stars
ok
Click to Rate
42
Border War (,  Unrated)
Border War 2.0 Stars
ok
Click to Rate
43
Songs for after a War (,  Unrated)
Songs for after a War 1.5 Stars
ok
Click to Rate
44
War Hospital (,  Unrated)
War Hospital 2.0 Stars
ok
Click to Rate
45
Slam Planet: War of the Words (,  Unrated)
Slam Planet: War of the Words 2.0 Stars
ok
Click to Rate
46
A Story of People in War and Peace (,  Unrated)
A Story of People in War and Peace 2.0 Stars
ok
Click to Rate
47
A Love During the War (,  Unrated)
A Love During the War 2.0 Stars
ok
Click to Rate
48
Six War Years (1975,  Unrated)
Six War Years 2.0 Stars
ok
Click to Rate
49
Trojan War (2004,  PG-13)