Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Explotation Films
by
Brad
My Movies
by
Christina
My John Waters Top List
by
.Lazy.Bones.
501 Great Directors
by
Emily
indies
by
Lori
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Mark
Mark189689006's Rating
My Rating
1
Pink Flamingos
(1972, NC-17)
2
Desperate Living (Edited Version)
(1977, NC-17)
3
Polyester
(1981, R)
4
A Dirty Shame
(2004, NC-17)
5
Suspiria
(1977, Unrated)
6
Phantom of the Paradise
(1974, PG)
7
Halloween (2007)
(2007, R)
8
Halloween
(1978, R)
9
Halloween II
(1981, R)
10
Dawn of the Dead
(2004, R)
11
Dawn of the Dead
(1979, R)
12
Land of the Dead
(2005, R)
13
Night of the Living Dead
(1968, Unrated)
14
Night of the Living Dead
(1990, R)
15
The Return of the Living Dead
(1985, R)
16
The Evil Dead
(1982, NC-17)
17
Evil Dead 2
(1987, R)
18
Army of Darkness
(1993, R)
19
Return of the Living Dead 3
(1993, R)
20
The Exorcism of Emily Rose
(2005, PG-13)
21
The Amityville Horror
(2005, R)
22
The Amityville Horror
(1979, R)
23
Dead Alive (Braindead)
(1993, R)
24
Bad Taste
(1988, Unrated)
25
Dressed to Kill
(1980, R)
26
Black Widow
(1987, R)
27
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
28
Zombi 2 (Zombie)
(1980, R)
29
Female Trouble
(1974, R)
30
The Omen
(1976, R)
31
Day of the Dead
(, Unrated)
32
Damien: Omen II
(1978, R)
33
Beyond the Valley of the Dolls
(1970, NC-17)
34
Doctor Who
(1996, Unrated)
35
Kung Pow! Enter the Fist
(2002, PG-13)
36
Ultraviolet
(2006, PG-13)
37
Blade Runner
(1982, R)
38
Labyrinth
(1986, PG)
39
The Crow
(1994, R)
40
Alien
(1979, R)
41
Aliens
(1986, R)
42
AVP - Alien Vs. Predator
(2004, PG-13)
43
Alien Resurrection
(1997, R)
44
Trilogy of Terror
(1975, Unrated)
45
Seven (Se7en)
(1995, R)
46
Girls Will Be Girls
(, R)
47
Resident Evil
(2002, R)
48
Resident Evil - Apocalypse
(2004, R)
49
The Fifth Element
(1997, PG-13)
50
Aeon Flux
(2005, PG-13)
51
Friday the 13th
(1980, R)
52
Friday the 13th Part 2
(1981, R)
53
Memento
(2000, R)
54
Donnie Darko
(2001, R)