My Favorite Movies


  Mark79435799's Rating My Rating
1
National Treasure (2004,  PG)
2
Ladder 49 (2004,  PG-13)
3
Apocalypse Now (1979,  R)
4
Braveheart (1995,  R)
5
Caddyshack (1980,  R)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Full Metal Jacket (1987,  R)
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
12
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
13
Hitch (2005,  PG-13)
14
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
15
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
16
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
17
Kingdom of Heaven (2005,  R)
18
Men in Black (1997,  PG-13)
19
Men in Black II (2002,  PG-13)
20
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
24
Platoon (1986,  R)
25
Predator (1987,  R)
26
Remember the Titans (2000,  PG)
27
Rudy (1993,  PG)
28
Rush Hour (1998,  PG-13)
29
Rushmore (1998,  R)
30
Saving Private Ryan (1998,  R)
31
Spider-Man (2002,  PG-13)
32
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
33
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
34
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
36
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
37
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
39
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
40
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
41
The Green Mile (1999,  R)
42
The Last Samurai (2003,  R)
43
The Longest Yard (2005,  PG-13)
44
The Lord of the Rings (1978,  PG)
45
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
46
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
47
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
48
The Lost Boys (1987,  R)
49
The Mummy (1999,  PG-13)
50
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
51
The Pacifier (2005,  PG)
52
The Patriot (2000,  R)
53
The Sandlot (1993,  PG)
54
The Waterboy (1998,  PG-13)
55
There's Something About Mary (1998,  R)
56
Transformers (2007,  PG-13)
57
Troy (2004,  R)
58
Varsity Blues (1999,  R)
59
War of the Worlds (2005,  PG-13)
60
We Were Soldiers (2002,  R)
61
Wayne's World (1992,  PG-13)
62
Big Jake (1971,  PG-13)
63
The Alamo (1960,  Unrated)
64
Blood Alley (1955,  Unrated)
65
McLintock! (1963,  Unrated)
66
The Manhunt (1986,  Unrated)
67
The Barbarian and the Geisha (1958,  Unrated)
68
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
69
The Quiet Man (1952,  Unrated)
70
The Searchers (1956,  Unrated)
71
Stagecoach (1939,  Unrated)
72
Winchester '73 (1950,  Unrated)
73
Night Passage (1957,  Unrated)
74
X-15 (1962,  Unrated)
75
High Risk (1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments