My Favorite Movies


  markLovesJamika84052's Rating My Rating
1
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
2
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
3
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
4
The Birdcage (1996,  R)
The Birdcage 5.0 Stars
One of the greatest, funniest movies of all time.
Click to Rate
5
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
6
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
7
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
8
Alien (1979,  R)
Click to Rate
9
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
10
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
11
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
12
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
13
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
14
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
15
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
17
Blade (1998,  R)
Click to Rate
18
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
19
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
20
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
21
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
22
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
23
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
24
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
25
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
27
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
28
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
29
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
30
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
31
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
32
Date Movie (2006,  PG-13)
Click to Rate
33
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
34
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
35
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
36
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
37
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
38
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
39
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
41
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
42
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
43
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
44
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
45
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
46
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
47
Friday (1995,  R)
Click to Rate
48
Friday After Next (2002,  R)
Click to Rate
49
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
50
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
51
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
52
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
53
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
54
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
55
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
56
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
57
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
58
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
59
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
60
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)