My Favorite Movies


  markoerkie's Rating My Rating
1
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles 5.0 Stars
Funny ass hell
Click to Rate
2
The Last Boy Scout (1991,  R)
Click to Rate
3
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
Click to Rate
4
The Sandlot (1993,  PG)
The Sandlot 4.5 Stars
You'r killing me Smalls
Click to Rate
5
Airplane! (1980,  PG)
Airplane! 5.0 Stars
Don't call me Sherly
Click to Rate
6
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
7
Heartbreak Ridge (1986,  R)
Click to Rate
8
Dirty Harry (1971,  R)
Click to Rate
9
Magnum Force (1973,  R)
Click to Rate
10
The Enforcer (1976,  R)
Click to Rate
11
Sudden Impact (1983,  R)
Click to Rate
12
The Dead Pool (1988,  R)
Click to Rate
13
The Gauntlet (1977,  R)
Click to Rate
14
Hang 'em High (1968,  PG-13)
Click to Rate
15
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
16
For a Few Dollars More (1965,  R)
Click to Rate
17
High Plains Drifter (1973,  R)
Click to Rate
18
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
Click to Rate
19
Pale Rider (1985,  R)
Click to Rate
20
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
21
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
22
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Click to Rate
23
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
Click to Rate
24
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Click to Rate
25
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
26
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
27
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Click to Rate
28
Predator (1987,  R)
Click to Rate
29
The Running Man (1987,  R)
Click to Rate
30
Commando (1985,  R)
Click to Rate
31
Total Recall (1990,  R)
Click to Rate
32
True Lies (1994,  R)
Click to Rate
33
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
Click to Rate
34
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
Click to Rate
35
The Whole Nine Yards (2000,  R)
Click to Rate
36
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
37
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Click to Rate
38
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
39
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
Click to Rate
40
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Click to Rate
41
StrangeLand (1998,  R)
Click to Rate
42
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Click to Rate
43
Heart Like a Wheel (1983,  PG)
Click to Rate
44
BASEketball (1998,  R)
Click to Rate
45
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
46
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) (1972,  G)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments