My Favorite Movies


  markpereira85's Rating My Rating
1
16 Blocks (2006,  PG-13)
16 Blocks 4.0 Stars
A good Movie Good Script. Very good acting by both Bruce and Mos Def
Click to Rate
2
Ronin (1998,  R)
Click to Rate
3
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
Click to Rate
4
Notes on a Scandal (2006,  R)
Click to Rate
5
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Click to Rate
6
The Transporter (2002,  PG-13)
Click to Rate
7
Charlie Wilson's War (2007,  R)
Click to Rate
8
There Will Be Blood (2007,  R)
Click to Rate
9
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
Click to Rate
10
3:10 to Yuma (2007) (2007,  R)
Click to Rate
11
Gone Baby Gone (2007,  R)
Click to Rate
12
Rescue Dawn (2006,  PG-13)
Click to Rate
13
The Last King of Scotland (2006,  R)
Click to Rate
14
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
15
Heat (1995,  R)
Click to Rate
16
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
Quite Interesting.
Click to Rate
17
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Click to Rate
18
The Devil's Own (1997,  R)
Click to Rate
19
Shooter (2007,  R)
Click to Rate
20
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
21
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 5.0 Stars
Surperb Excellent!This is one of the best movies i have seen, a must watch. I must have seen the movie more than 15 times
Click to Rate
22
A Good Year (2006,  PG-13)
Click to Rate
23
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
24
Predator (1987,  R)
Click to Rate
25
Commando (1985,  R)
Click to Rate
26
Total Recall (1990,  R)
Click to Rate
27
True Lies (1994,  R)
Click to Rate
28
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
29
Babel (2006,  R)
Click to Rate
30
Ray (2004,  PG-13)
Click to Rate
31
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
33
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
35
Dark Blue (2003,  R)
Click to Rate
36
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
37
Gandhi (1982,  PG)
Click to Rate
38
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
39
The Saint (1997,  PG-13)
Click to Rate
40
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
Click to Rate
41
The Last of the Mohicans (1992,  R)
Click to Rate
42
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
Click to Rate
43
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
Gr8 movie
Click to Rate
44
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
45
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
Gr8 movie its a must watch
Click to Rate
46
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
The Last Samurai (2003) 5.0 Stars
Tom Cruise Is on top of his Game. Brillant performance by all the actors. Story line is quite good
Click to Rate
47
A Perfect World (1993,  PG-13)
Click to Rate
48
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
51
The Jackal (1997,  R)
Click to Rate
52
Hidalgo (2004,  PG-13)
Click to Rate
53
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
Click to Rate
54