My Favorite Movies
| maroalnesputra's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 2 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 3 |
Fahrenheit 9/11 (2004, R) |
|
|
| 4 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 5 |
Ratatouille (2007, G)
Not everyone can become a great artist, but a great artist can come from anywhere. |
|
|
| 6 |
300 (2007, R) |
|
|
| 7 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 8 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 9 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 11 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
|
| 12 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 13 |
Snatch. (2001, R) |
|
|
| 14 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 15 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 16 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
|
| 17 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 18 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 19 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Last Emperor (1987, PG-13) |
|
|
| 21 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 22 |
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) (2000, G) |
|
|
| 23 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
|
| 24 |
Siwore (Il Mare) (2000, Unrated) |
|
|
| 25 |
The People Vs. Larry Flynt (1996, R) |
|
|
| 26 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
|
| 27 |
Super Size Me (2004, PG-13) |
|
|
| 28 |
Man on Fire (2004, R) |
|
|
| 29 |
Drop Dead Gorgeous (1999, PG-13) |
|
|
| 30 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
|
| 31 |
Joni's Promise (Janji Joni) (, Unrated) |
|


