Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Top ten films of 1983
by
Mister
Movies I Want To Own
by
Caiti and
My Movie Collection ♥
by
Kaila
Th) Based on the book ...
by
Lady
G) Drama - 4/5 stars
by
Lady
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Martianbch
Martianbch173724509's Rating
My Rating
1
The Outsiders
(1983, PG)
2
Sliding Doors
(1998, R)
3
Jonah - A VeggieTales Movie
(2002, G)
4
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie
(2008, G)
5
VeggieTales: Minnesota Cuke and the Search for Samson's Hairbrush
(2005, Unrated)
6
VeggieTales: The Ultimate Silly Song Countdown
(2001, Unrated)
7
VeggieTales: King George and the Ducky
(2000, Unrated)
8
VeggieTales: Larry-Boy and the Rumor Weed
(1999, Unrated)
9
VeggieTales: The End of Silliness? More Really Silly Songs!
(, Unrated)
10
VeggieTales: Very Silly Songs
(1997, Unrated)
11
10 Things I Hate About You
(1999, PG-13)
12
13 Going on 30 (Suddenly 30)
(2004, PG-13)
13
2 Fast 2 Furious
(2003, PG-13)
14
8 Mile
(2002, R)
15
A League of Their Own
(1992, PG)
16
Ace Ventura - When Nature Calls
(1995, PG-13)
17
Ace Ventura: Pet Detective
(1994, PG-13)
18
American Pie
(1999, R)
19
American Pie 2
(2001, R)
20
American Wedding
(2003, R)
21
Armageddon
(1998, PG-13)
22
Back to the Future
(1985, PG)
23
Back to the Future Part II
(1989, PG)
24
Back to the Future Part III
(1990, PG)
25
Bad Boys
(1995, R)
26
Bad Boys II
(2003, R)
27
Batman Begins
(2005, PG-13)
28
Beauty and the Beast
(1991, G)
29
Because I Said So
(2007, PG-13)
30
Big Daddy
(1999, PG-13)
31
Blade
(1998, R)
32
Blade II (Blade 2)
(2002, R)
33
Blow
(2001, R)
34
Bruce Almighty
(2003, PG-13)
35
Cars
(2006, G)
36
Casino
(1995, R)
37
Chicago
(2002, PG-13)
38
Cinderella
(1950, G)
39
Coach Carter
(2005, PG-13)
40
Con Air
(1997, R)
41
Crash
(2004, R)
42
Diary of a Mad Black Woman
(2005, PG-13)
43
Disney's Aladdin
(1992, G)
44
50 First Dates
(2004, PG-13)
45
Dogma
(1999, R)
46
Ever After - A Cinderella Story
(1998, PG-13)
47
Fantastic Four
(2005, PG-13)
48
Final Destination
(2000, R)
49
Final Destination 2
(2003, R)
50
Final Destination 3
(2006, R)
51
Finding Nemo
(2003, G)
52
Forrest Gump
(1994, PG-13)
53
Four Brothers
(2005, R)
54
Freaky Friday
(2003, PG)
55
Friday
(1995, R)
56
Ghost
(1990, PG-13)
57
Gone With the Wind
(1939, G)
58
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
(2000, PG-13)
59
GoodFellas
(1990, R)