Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  martincrespo3's Rating My Rating
1
Breaking News (2006,  Unrated)
Click to Rate
2
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
3
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
4
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Click to Rate
5
Waterboys (2001,  Unrated)
Click to Rate
6
Zui hao de shi guang (Three Times) (2005,  Unrated)
Click to Rate
7
Millennium Mambo (Qianxi Manbo) (2001,  R)
Click to Rate
8
Gummo (1997,  R)
Click to Rate
9
Old School (2003,  R)
Click to Rate
10
The Adventures of Sebastian Cole (1998,  R)
Click to Rate
11
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
12
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
13
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
14
Morvern Callar (2002,  R)
Click to Rate
15
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
Click to Rate
16
The Devil and Daniel Johnston (2005,  PG-13)
Click to Rate
17
Spellbound (2002,  G)
Click to Rate
18
To Be and to Have (Etre et Avoir) (2003,  Unrated)
Click to Rate
19
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
20
Mean Creek (2004,  R)
Click to Rate
21
Elephant (2003,  R)
Click to Rate
22
Gerry (2002,  R)
Click to Rate
23
Pitkä kuuma kesä (1999,  Unrated)
Click to Rate
24
Hip Hip Hora! (The Ketchup Effect) (2004,  Unrated)
Click to Rate
25
Fröken Sverige (2004,  Unrated)
Click to Rate
26
Dark Horse (Voksne Mennesker) (2005,  Unrated)
Click to Rate
27
Fourteen Sucks (Fjorton Suger) (2004,  Unrated)
Click to Rate
28
L.I.E. (2001,  NC-17)
Click to Rate
29
Wanee wa Junah (Icon of Cool) (2001,  Unrated)
Click to Rate
30
Tennen Kokekkô (A Gentle Breeze in the Village) (2007,  Unrated)
Click to Rate
31
Milyang (Secret Sunshine) (2007,  Unrated)
Click to Rate
32
Flower in the Pocket (2007,  Unrated)
Click to Rate
33
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
34
Krama Mig (Love And Happiness) (2005,  Unrated)
Click to Rate
35
Samehada otoko to momojiri onna (Shark Skin Man and Peach Hip Girl ) (1998,  R)
Click to Rate
36
Escape from New York (1981,  R)
Click to Rate
37
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
Click to Rate
38
Election (Hak se wui) (2005,  Unrated)
Click to Rate
39
WALL-E (2008,  G)
Click to Rate
40
Son of Rambow (2007,  PG-13)
Click to Rate
41
Friend (2001,  Unrated)
Click to Rate
42
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
43
Happy Together (1997,  Unrated)
Click to Rate
44
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) 5.0 Stars
la mejor pelicula del BAFICI!

Oskar, im not a girl! ahahahah
Click to Rate
45
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
46
Sha po lang (S.P.L.) (Kill Zone) (2005,  Unrated)
Sha po lang (S.P.L.) (Kill Zone) 4.0 Stars
Muy buena acción hongkonesa! Hoy a las 22 hs. I.Sat
Click to Rate
47
Nobody Knows (2005,  PG-13)
Click to Rate
48
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
49
Los Paranoicos (The Paranoids) (2008,  Unrated)
Los Paranoicos (The Paranoids) 4.0 Stars
eso! hendler presidente!
Click to Rate
50
This Film is Not Yet Rated (2006,  NC-17)
Click to Rate
51
The Iron Ladies (Satree lek) (2001,  Unrated)
Click to Rate
52
Nights and Weekends (2008,  Unrated)
Click to Rate
53
King of Ping Pong (Ping-Pongkingen) (2008,  Unrated)