Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  marvinalovato's Rating My Rating
1
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
2
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
3
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
4
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
7
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby 1.5 Stars
lov johnny depp
Click to Rate
8
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) 5.0 Stars
I Love this MOIVE
Click to Rate
9
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
10
The Thirsty Dead (Blood Hunt) (The Blood Cult of Shangri-La) (1974,  PG)
Click to Rate
11
Platoon (1986,  R)
Platoon 5.0 Stars
OH MY GOD
Click to Rate
12
The Sweetest Thing (2002,  R)
The Sweetest Thing 2.0 Stars
Funny
Click to Rate
13
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia 3.5 Stars
I waz alright
Click to Rate
14
300 (2007,  R)
300 4.0 Stars
YEAHHHHHHHHHHHHH
Click to Rate
15
Toy Story (1995,  G)
Toy Story 5.0 Stars
Hell Yeah
Click to Rate
16
Spawn (1997,  R)
Click to Rate
17
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
18
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
19
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
20
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
23
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
24
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
25
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
26
Alice in Wonderland (1951,  G)
Click to Rate
27
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
28
Toy Story 2 (1999,  G)
Click to Rate
29
Bee Movie (2007,  PG)
Click to Rate
30
Beowulf (2007) (2007,  PG-13)
Click to Rate
31
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
32
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
33
The Longest Yard (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Antz (1998,  PG)
Click to Rate
36
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
37
King Arthur (2004,  PG-13)
Click to Rate
38
Transporter 2 (2005,  PG-13)
Click to Rate
39
Madagascar (2005,  PG)
Click to Rate
40
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
41
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
42
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
43
Twister (1996,  PG-13)
Click to Rate
44
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
45
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
46
Ratatouille (2007,  G)
Click to Rate
47
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
48
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
49
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
50
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
51
The Ring (2002,  PG-13)
Click to Rate
52
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
53
Girlfight (2000,  R)
Click to Rate
54
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)