My Favorite Movies
| marynpippen's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 2 |
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005, PG-13)
I love them FMA series ! Its one of the best animes Ever . EVER ! I loved this movie so much..the whole thing was so good . U havet to watch the whole thing to understand the movie and it helps to know the story line from the series but its is so good .If u are a fma fan then u really need to see this movie ! and the 2 movie too . ^_^ |
|
|
| 3 |
Underworld (2003, R) |
|
|
| 4 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 5 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 7 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 8 |
The One (2001, PG-13) |
|
|
| 9 |
XXX (2002, PG-13) |
|
|
| 10 |
R.V. (RV) (2006, PG) |
|
|
| 11 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Grudge 2 (2006, PG-13) |
|
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
|
| 14 |
Inside Man (2006, R) |
|
|
| 15 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
|
| 16 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
|
| 17 |
The Patriot (2000, R) |
|
|
| 18 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 19 |
Signs (2002, PG-13) |
|
|
| 20 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
|
| 21 |
Al-Ghazali: The Alchemist of Happiness (2004, Unrated) |
|
|
| 22 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 23 |
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004, Unrated) |
|
|
| 24 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 25 |
3:10 to Yuma (2007) (2007, R) |
|
|
| 26 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
|
| 27 |
Eagle Eye (2008, PG-13) |
|


