My Favorite Movies


  marythestranger's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
lovee :D
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
love *_*
4
Sin City (2005,  R)
5
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
7
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
so romantic and perfect!
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
9
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
10
X-Men (2000,  PG-13)
11
Gone With the Wind (1939,  G)
12
The Terminal (2004,  PG-13)
13
Interview with the Vampire (1994,  R)
14
Shakespeare in Love (1998,  R)
15
Braveheart (1995,  R)
16
The Pianist (2002,  R)
17
Schindler's List (1993,  R)
18
Gladiator (2000,  R)
19
The Mists of Avalon (2001,  Unrated)
20
21 Grams (2003,  R)
21
The Hours (2002,  PG-13)
22
Phone Booth (2003,  R)
23
Constantine (2005,  R)
24
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
25
Underworld (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments