My Favorite Movies


  masavina's Rating My Rating
1
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
6
Hitch (2005,  PG-13)
7
Scary Movie (2000,  R)
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
9
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
10
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
11
The Terminator (1984,  R)
12
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
13
Face/Off (1997,  R)
14
Con Air (1997,  R)
15
Hackers (1995,  PG-13)
16
Playing God (1997,  R)
17
Desperado (1995,  R)
18
Assassins (1995,  R)
19
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
20
Total Recall (1990,  R)
21
Fight Club (1999,  R)
22
Commando (1985,  R)
23
Kalifornia (1993,  R)
24
Die Hard (1988,  R)
25
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
26
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
27
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
28
The Last Boy Scout (1991,  R)
29
Hudson Hawk (1991,  R)
30
Blind Date (1987,  PG-13)
31
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
32
Broken Arrow (1996,  R)
33
True Romance (1993,  R)
34
Minority Report (2002,  PG-13)
35
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
36
Ghost (1990,  R)
37
A Few Good Men (1992,  R)
38
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
39
Black Hawk Down (2001,  R)
40
Batman (1989,  PG-13)
41
Batman Forever (1995,  PG-13)
42
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
43
Dogma (1999,  R)
44
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
45
The Usual Suspects (1995,  R)
46
The Negotiator (1998,  R)
47
Under Siege (1992,  R)
48
The Client (1994,  PG-13)
49
Heat (1995,  R)
50
The Specialist (1994,  R)
51
The Faculty (1998,  R)
52
Blown Away (1994,  R)
53
The Mummy (1999,  PG-13)
54
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
55
Batman Begins (2005,  PG-13)
56
Léon (The Professional) (1994,  R)
57
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
58
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
59
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
60
The Fugitive (1993,  PG-13)
61
Requiem for a Dream (2000,  R)
62
The Transporter (2002,  PG-13)
63
Crank (2006,  R)
64
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
65
The Matrix (1999,  R)
66
In the Line of Fire (1993,  R)
67
Speed (1994,  R)
68
The River Wild (1994,  PG-13)
69
Point Break (1991,  R)
70
Tremors (1990,  R)
71
The Bodyguard (1992,  R)
72
The Untouchables (1987,  R)
73
Pretty Woman (1990,  R)
74
City of Angels (1998,  PG-13)
75
The Rock (1996,  R)
76
Snake Eyes (1998,  R)
77
Titanic (1997,  PG-13)
78
L.A. Confidential (1997,  R)
79
The Quick and the Dead (1995,  R)
80
Fast and Furious (2009,  PG-13)
81
XXX (2002,  PG-13)
82
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
83
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
84
Pitch Black (2000,  R)
85
I, Robot (2004,  PG-13)
86
Men in Black (1997,  PG-13)
87
Independence Day (1996,  PG-13)
88
Bad Boys (1995,  R)
89
The Crow (1994,  R)
90
Brat (1997,  Unrated)
91
K-9 (1989,  PG-13)
92
Universal Soldier (1992,  R)
93
Wolf (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments