Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  masteryourselforbeco2's Rating My Rating
1
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
2
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
4
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
5
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
6
American History X (1998,  R)
Click to Rate
7
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
8
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
9
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
10
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
11
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Click to Rate
12
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
13
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
14
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
15
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
16
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
17
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
18
Friday (1995,  R)
Click to Rate
19
Friday After Next (2002,  R)
Click to Rate
20
Next Friday (2000,  R)
Click to Rate
21
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
22
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
23
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
24
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
25
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Click to Rate
26
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
27
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
28
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
29
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
30
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
31
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Click to Rate
32
Saw (2004,  R)
Click to Rate
33
Saw II (2005,  R)
Click to Rate
34
Saw III (2006,  R)
Click to Rate
35
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
36
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
37
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
38
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
Click to Rate
39
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
40
Super Troopers (2001,  R)
Click to Rate
41
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
42
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
43
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
44
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
45
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
46
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
47
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
48
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
49
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
50
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
51
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
52
Tommy Boy (1995,  PG-13)
Click to Rate
53
Waiting (2005,  R)
Click to Rate
54
Wayne's World (1992,  PG-13)
Click to Rate
55
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
56
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate
57
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Click to Rate
58
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
59
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
60
Underworld: Evolution (2006,  R)
Click to Rate
61