My Favorite Movies


  mataihans's Rating My Rating
1
Barb Wire (1996,  R)
2
Prince of Persia: Sands of Time (2010,  Unrated)
3
The Phantom (1996,  PG)
4
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
5
American Pie (1999,  R)
6
Escape from L.A. (1996,  R)
7
The Time Machine (1960,  G)
8
God's Gift to Women (Too Many Women) (1931,  Unrated)
9
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
10
School of Rock (2003,  PG-13)
11
The Beastmaster (1982,  PG)
12
Beastmaster 2: Through the Portal of Time (1991,  PG-13)
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
14
Action Jackson (1988,  R)
15
Judge Dredd (1995,  R)
16
Water (1985,  PG-13)
17
Casino (1995,  R)
18
Mad Money (2008,  PG-13)
19
Home Alone (1990,  PG)
20
Chicago (2002,  PG-13)
21
Striptease (1996,  R)
22
Coffy (1973,  R)
23
The Mack (1973,  R)
24
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
25
Immortal (,  R)
26
Invincible (2001,  Unrated)
27
Invincible Armour (Ying zhao tie bu shan) (,  Unrated)
28
Invincible (2006,  PG)
29
Invincible (2002,  PG-13)
30
The Green Lantern (2011,  Unrated)
31
Showgirls (1995,  NC-17)
32
Love (2005,  Unrated)
33
Love Actually (2003,  R)
34
Talk to Me (2007,  R)
35
Candy (1968,  R)
36
Supervixens (1975,  R)
37
Whore (If You're Afraid to Say It... Just See It) (1991,  NC-17)
38
The Black Rose (1950,  Unrated)
39
Doc Savage: The Man of Bronze (1975,  G)
40
Manuale d'amore 2 (Capitoli successivi) (2007,  Unrated)
41
Rock Star (2001,  R)
42
Women (1997,  Unrated)
43
Free Money (1999,  R)
44
The Ladies Man (2000,  R)
45
The Three Musketeers (1973,  PG)
46
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
47
Hamburger... The Motion Picture (1986,  R)
48
Wonder Woman (2011,  Unrated)
49
She-Ra: Princess of Power - The Wrath of Hordak (1985,  G)
50
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
51
Dinosaurs Alive! (2007,  Unrated)
52
Superman II (1981,  PG)
53
Metropolis (1927,  Unrated)
54
Sin City (2005,  R)
55
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
56
Beer: The Movie (2006,  Unrated)
57
Superfly (1972,  R)
58
Eu Te Amo (I Love You) (1981,  R)
59
Ru guo · Ai (Perhaps Love) (2005,  Unrated)
60
The Seduction of a Nerd (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments