My Favorite Movies


  Matt46886350's Rating My Rating
1
Penelope (2006,  PG)
Click to Rate
2
Mannequin (1987,  PG)
Click to Rate
3
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
4
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
5
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
6
Regarding Henry (1991,  PG-13)
Click to Rate
7
The Mosquito Coast (1986,  PG)
Click to Rate
8
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
Click to Rate
9
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
10
Air Force One (1997,  R)
Click to Rate
11
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Click to Rate
12
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
Click to Rate
13
Patriot Games (1992,  R)
Click to Rate
14
The Fugitive (1993,  PG-13)
Click to Rate
15
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
17
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Click to Rate
18
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
Pleasantville (1998,  PG-13)
Click to Rate
20
Friday (1995,  R)
Click to Rate
21
Twilight (1998) (1998,  R)
Click to Rate
22
Fear (1996,  R)
Click to Rate
23
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
Click to Rate
24
Vanity Fair (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
A Far Off Place (1993,  PG)
Click to Rate
26
Best Laid Plans (1999,  R)
Click to Rate
27
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
28
Election (1999,  R)
Click to Rate
29
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
30
Fatal Instinct (1993,  PG-13)
Click to Rate
31
S.F.W. (1994,  R)
Click to Rate
32
Freeway (1996,  R)
Click to Rate
33
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953,  PG-13)
Click to Rate
34
Marie Antoinette (1938) (1938,  Unrated)
Click to Rate
35
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
36
Saturday Night Live: The Best of Mike Myers (1998,  Unrated)
Click to Rate
37
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Click to Rate
38
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
39
Wayne's World (1992,  PG-13)
Click to Rate
40
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
42
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
43
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
44
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
45
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
46
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
47
Alien (1979,  R)
Click to Rate
48
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
49
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
50
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
51
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
52
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
53
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
54
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
56
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
57
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
58
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
59
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
60