My Favorite Movies
| MattCroyle46303549's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
|
| 2 |
The Machinist (2004, R) |
|
|
| 3 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
|
| 4 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
|
| 5 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 6 |
Beautiful Girls (1996, R) |
|
|
| 7 |
The Shipping News (2001, R) |
|
|
| 8 |
The Life of David Gale (2003, R) |
|
|
| 9 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
|
| 10 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 11 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 12 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me (, R) |
|
|
| 13 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
|
| 14 |
Pi (1998, R) |
|
|
| 15 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
|
| 16 |
Four Rooms (1995, R) |
|
|
| 17 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 18 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 19 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
|
| 20 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
|
| 21 |
Scream (1996, R) |
|
|
| 22 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
|
| 23 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 24 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 25 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 26 |
Clerks II (2006, R) |
|
|
| 27 |
Mallrats (1995, R) |
|
|
| 28 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
|
| 29 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 30 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
|
| 31 |
Guys and Dolls (1955, Unrated) |
|
|
| 32 |
Seven Years in Tibet (1997, PG-13) |
|
|
| 33 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 34 |
Adaptation (2002, R) |
|
|
| 35 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 36 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
|
| 37 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 38 |
Lost Highway (1997, R) |
|
|
| 39 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
|
| 40 |
From Hell (2001, R) |
|
|
| 41 |
Heavenly Creatures (1994, R) |
|
|
| 42 |
Quills (2000, R) |
|
|
| 43 |
Wonder Boys (2000, R) |
|
|
| 44 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 45 |
The Sweet Hereafter (1997, R) |
|
|
| 46 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
|
| 47 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
|
| 48 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 49 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
|
| 50 |
The Virgin Suicides (1999, R) |
|
|
| 51 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
|
| 52 |
Living in Oblivion (1995, R) |
|
|
| 53 |
Capote (2005, R) |
|
|
| 54 |
State and Main (2000, R) |
|
|
| 55 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
|
| 56 |
The Mothman Prophecies (2002, PG-13) |
|
|
| 57 |
Juwanna Mann (2001, PG-13) |
|
|
| 58 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
|
| 59 |
The Still Life (2007, R) |
|
|
| 60 |
The Man Who Wasn't There (2001, R) |
|
|
| 61 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |


