My Favorite Movies
| mattgwinn's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
|
| 2 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 3 |
Oldboy (2005, R) |
|
|
| 4 |
The Poseidon Adventure (1972, PG) |
|
|
| 5 |
Tombstone (1993, R) |
|
|
| 6 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 7 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 8 |
Cannibal! The Musical (1993, R) |
|
|
| 9 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
|
| 10 |
Mr. Holland's Opus (1995, PG) |
|
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 12 |
Hoosiers (1986, PG) |
|
|
| 13 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 14 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
|
| 15 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 16 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 17 |
Hero (2002, PG-13) |
|
|
| 18 |
Les Miserables - The Dream Cast in Concert (, PG-13) |
|
|
| 19 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
|
| 20 |
The Blood of Heroes (Salute of the Jugger) (, R) |
|
|
| 21 |
No Country for Old Men (2007, R)
This is an amazing film. Superbly shot and acted. Possibly the best film of the year. |
|


