My Favorite Movies


  Maugoddess13's Rating My Rating
1
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
Click to Rate
2
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
3
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Click to Rate
4
Returner (Ritana) (2002,  R)
Click to Rate
5
Seung sing (Confession of Pain) (2006,  Unrated)
Click to Rate
6
Romeo Must Die (2000,  R)
Click to Rate
7
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
Click to Rate
8
The One (2001,  PG-13)
Click to Rate
9
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) (1994,  R)
Click to Rate
10
Jet Li's Fearless (2006,  PG-13)
Click to Rate
11
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
Click to Rate
12
Kiss of the Dragon (2001,  R)
Click to Rate
13
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2007,  R)
Click to Rate
14
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
15
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
19
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
22
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
23
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
Click to Rate
24
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
25
XXX (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
27
Ultraviolet (2006,  PG-13)
Click to Rate
28
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
29
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
30
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
31
Smokin' Aces (2007,  R)
Click to Rate
32
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
33
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Click to Rate
34
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
35
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
36
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
37
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
40
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
41
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
42
Ong-Bak - The Thai Warrior (,  R)
Click to Rate
43
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
Click to Rate
44
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Click to Rate
45
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
46
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Click to Rate
47
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
Click to Rate
48
The Dark Crystal (1982,  PG)
Click to Rate
49
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
50
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
51
Saw (2004,  R)
Click to Rate
52
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)