Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mazaherikleila's Rating My Rating
1
Saw (2004,  R)
2
Love Actually (2003,  R)
3
August Rush (2007,  PG)
4
Awake (2007,  R)
5
Billy Elliot (2000,  R)
6
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
7
There's Something About Mary (1998,  R)
8
Persepolis (2007,  PG-13)
9
Legally Blonde (2001,  PG-13)
10
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
11
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
12
Pride and Prejudice (2005,  PG)
13
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
14
Step Up (2006,  PG-13)
15
Shrek (2001,  PG)
16
Spider-Man (2002,  PG-13)
17
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
18
Hostel (2006,  R)
19
The Princess Diaries (2001,  G)
20
Saw II (2005,  R)
21
The Prestige (2006,  PG-13)
22
The Ring (2002,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
24
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
25
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
26
V for Vendetta (2006,  R)
27
Saw III (2006,  R)
28
Van Helsing (2004,  PG-13)
29
Walk the Line (2005,  PG-13)
30
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
31
One Missed Call (2008,  PG-13)
32
Scoop (2006,  PG-13)
33
Mighty Aphrodite (1995,  R)
34
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
35
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
36
Melinda and Melinda (,  PG-13)
37
Match Point (2005,  R)
38
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
39
Anything Else (2003,  R)
40
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
41
Volver (2006,  R)
42
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
43
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
44
Boys Don't Cry (1999,  R)
45
Erin Brockovich (2000,  R)
46
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
47
Batman Begins (2005,  PG-13)
48
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
49
Chocolat (2000,  PG-13)
50
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
51
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
52
Cruel Intentions (1999,  R)
53
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
54
Final Destination (2000,  R)
55
Final Destination 2 (2003,  R)
56
Final Destination 3 (2006,  R)
57
Finding Neverland (2004,  PG)
58
The Notebook (2004,  PG-13)
59
Happy Feet (2006,  PG)
60
Home Alone (1990,  PG)
61
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
62
I Am Sam (2002,  PG-13)
63
Ice Age (2002,  PG)
64
Meet the Parents (2000,  PG-13)
65
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
66
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
67
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
68
Monsters, Inc. (2001,  G)
69
Mulan (1998,  G)
70
Notting Hill (1999,  PG-13)
71
Red Eye (2005,  PG-13)
72
Schindler's List (1993,  R)
73
Sleepy Hollow (1999,  R)
74
Sleeping Beauty (1959,  G)
75
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
76
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
77
The Break-Up (2006,  PG-13)
78
The Butterfly Effect (2004,  R)
79
The Exorcist (1973,  R)
80
The Hills Have Eyes (2006,  R)
81
The Illusionist (2006,  PG-13)
82
The Lake House (2006,  PG)
83
The Little Mermaid (1989,  G)
84
The Lion King (1994,  G)
85
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
86
The Silence of the Lambs (1991,  R)
87
The Shining (1980,  R)
88
Toy Story (1995,  G)
89
When Harry Met Sally (1989,  R)
90
Juno (2007,  PG-13)
91
Dancer in the Dark (2000,  R)
92
The Mist (2007,  R)
93
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
Dan in Real Life
so funny
94
Lions for Lambs (2007,  R)
95
30 Days of Night (2007,  R)
96
We Own the Night (2007,  R)
97
P2 (2007,  R)
98
The Kite Runner (2008,  PG-13)
99
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
100
Michael Clayton (2007,  R)
101
Cassandra's Dream (2007,  PG-13)
102
Vantage Point (2008,  PG-13)
103
Shutter (2008,  PG-13)
104
Phone Booth (2003,  R)
105
Miami Vice (2006,  R)
106
Gladiator (2000,  R)
107
The Legend of Zorro (2005,  PG)
108
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
109
Daredevil (2003,  PG-13)
110
88 Minutes (2008,  R)
111
Vanilla Sky (2001,  R)
112
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
113
Rocky Balboa (2006,  PG)
114
Deception (2008,  R)
115
Made of Honor (2008,  PG-13)
116
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
117
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
118
The Dark Knight (2008,  PG-13)
119
Kung Fu Panda (2008,  PG)
120
Hancock (2008,  PG-13)
121
Get Smart (2008,  PG-13)
122
Sex and the City (2008,  R)
123
Iron Man (2008,  PG-13)
124
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
125
The Strangers (2008,  R)
126
21 (2008,  PG-13)
127
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
128
Le Serpent (The Snake) (2006,  Unrated)
129
Asterix at the Olympic Games (Asterix aux jeux olympiques) (2008,  Unrated)
130
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
131
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
132
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
133
The Valet (La Doublure) (2006,  PG-13)
134
Chouchou (2003,  Unrated)
135
Prete-moi ta main (I Do: How to Get Married and Stay Single) (,  Unrated)
136
The Bank Job (2008,  R)
137
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
138
27 Dresses (2008,  PG-13)
139
Fantastic Four (2005,  PG-13)
140
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
141
The Golden Compass (2007,  PG-13)
142
Ratatouille (2007,  G)
143
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
144
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
145
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
146
Little Miss Sunshine (2006,  R)
147
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
148
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008,  PG-13)
149
The Cell (2000,  R)
150
Chicken Run (2000,  G)
151
Mulholland Drive (2001,  R)
152
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
153
Chicago (2002,  PG-13)
154
Gangs of New York (2002,  R)
155
The Hours (2002,  PG-13)
156
The Others (2001,  PG-13)
157
Panic Room (2002,  R)
158
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
159
Unfaithful (2002,  R)
160
Big Fish (2003,  PG-13)
161
House of Sand and Fog (2003,  R)
162
The Last Samurai (2003,  R)
163
Mystic River (2003,  R)
164
21 Grams (2003,  R)
165
The Constant Gardener (2005,  R)
166
The Ladykillers (2004,  R)
167
The Polar Express (2004,  G)
168
Super Size Me (2004,  PG-13)
169
The Village (2004,  PG-13)
170
Prom Night (2008,  PG-13)
171
Gone Baby Gone (2007,  R)
172
Zendan-e zanan (Women's Prison) (2002,  Unrated)
173
Donya (2003,  Unrated)
174
Shah-re ziba (The Beautiful City) (2004,  Unrated)
175
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
176
Mahiha ashegh mishavand (The Fish Fall in Love) (2005,  Unrated)
177
Offside (2006,  PG)
178
Boutique (2003,  Unrated)
179
M for Mother (Mim mesle madar) (2006,  Unrated)
180
Cafe Setareh (2006,  Unrated)
181
Mirrors (2008,  R)
182
The Haunting (1999,  PG-13)
183
Secret Window (2004,  PG-13)
184
From Hell (2001,  R)
185
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
186
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
187
Une chance sur deux (Half a Chance) (1998,  Unrated)
188
The Beach (2000,  R)
189
Mon idole (My Idol) (Whatever You Say) (2002,  Unrated)
190
La Tour Montparnasse infernale (Don't Die Too Hard!) (2001,  Unrated)
191
Quarantine (2008,  R)
192
The Women (2008,  PG-13)
193
Nights in Rodanthe (2008,  PG-13)
194
Blindness (2008,  R)
195
The House Bunny (2008,  PG-13)
196
The Eye (2008,  PG-13)
197
Untraceable (2008,  R)
198
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
199
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
200
Saw V (2008,  R)
201
Santoori (2007,  Unrated)
202
Changeling (2008,  R)
203
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Quantum of Solace
un peu decue
204
Four Christmases (2008,  PG-13)
205
Baby Mama (2008,  PG-13)
206
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
207
Doubt (2008,  PG-13)
208
Last Days (2005,  R)
209
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
210
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
211
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
212
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
213
Slumdog Millionaire (2008,  R)
214
Marley & Me (2008,  PG)
215
The Unborn (2009,  PG-13)
216
Bride Wars (2009,  PG)
217
Taken (2009,  PG-13)
218
Pink Panther 2 (2009,  PG)
219
The Pink Panther (2006,  PG)
220
The Reader (2008,  R)
221
The Life of David Gale (2003,  R)
222
Magnolia (1999,  R)
223
Mission Impossible (1996,  PG-13)
224
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
225
Forrest Gump (1994,  PG-13)
226
Grease (1978,  PG)
227
Mean Girls (2004,  PG-13)
228
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
229
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
230
Pretty Woman (1990,  R)
231
Pulp Fiction (1994,  R)
232
Sin City (2005,  R)
233
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
234
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
235
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
236
The Matrix