My Favorite Movies


  MB80's Rating My Rating
1
In Bruges (2008,  R)
Click to Rate
2
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
3
Once Upon a Time in the Midlands (,  R)
Click to Rate
4
The Last King of Scotland (2006,  R)
Click to Rate
5
A Very British Coup (2003,  Unrated)
Click to Rate
6
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
7
The Limey (1999,  R)
Click to Rate
8
Christine (1984,  R)
Click to Rate
9
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
10
Duck Soup (1933,  Unrated)
Click to Rate
11
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
12
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
Click to Rate
13
The Castle (1999,  R)
Click to Rate
14
The Blues Brothers (1980,  R)
Click to Rate
15
I Went Down (1997,  R)
Click to Rate
16
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
17
Unforgiven (1992,  R)
Click to Rate
18
The Muppet Movie (1979,  G)
Click to Rate
19
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
20
The Long Good Friday (1979,  R)
Click to Rate
21
The Commitments (1991,  R)
Click to Rate
22
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
23
Quick Change (1990,  R)
Click to Rate
24
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
25
Do the Right Thing (1989,  R)
Click to Rate
26
Mute Witness (1994,  R)
Click to Rate
27
Straight to Hell (1987,  R)
Click to Rate
28
Tremors (1989,  R)
Click to Rate
29
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
Click to Rate
30
Bob Roberts (1992,  R)
Click to Rate
31
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Click to Rate
32
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
33
Nick of Time (1995,  R)
Click to Rate
34
Withnail and I (1987,  R)
Click to Rate
35
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
36
Talk Radio (1988,  R)
Click to Rate
37
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
38
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
39
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
40
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
41
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
42
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
43
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
44
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
45
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
46
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
47
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
48
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
49
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
50
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
51
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
52
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
53
Memento (2000,  R)
Click to Rate
54
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
55
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
56
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
57
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
58
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
59
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
60
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
61
Sin City (2005,  R)