My Favorite Movies

  mcardlepj12414's Rating My Rating
1
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
Click to Rate
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
3
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
Click to Rate
4
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
5
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
6
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
7
The Sting (1973,  PG)
Click to Rate
8
Finding Forrester (2000,  PG-13)
Click to Rate
9
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Click to Rate
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
11
The Cowboys (1972,  PG)
Click to Rate
12
Big Jake (1971,  PG-13)
Click to Rate
13
Ben-Hur (1959,  G)
Click to Rate
14
The Ten Commandments (1923,  Unrated)
Click to Rate
15
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
17
The Great Escape (1963,  Unrated)
Click to Rate
18
The Champ (1979,  PG)
Click to Rate
19
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
Click to Rate
20
The Pride of the Yankees (1942,  Unrated)
Click to Rate
21
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
22
Big (1988,  PG)
Click to Rate
23
City Slickers (1991,  PG-13)
Click to Rate
24
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
25
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
26
The Sandlot (1993,  PG)
Click to Rate
27
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
28
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
29
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
30
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
31
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
32
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
33
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Troy (2004,  R)
Click to Rate
35
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
36
Gremlins (1984,  PG)
Click to Rate
37
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
Click to Rate
38
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
39
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
40
Sister Act (1992,  PG)
Click to Rate
41
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
43
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
44
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
45
Bambi (1942,  G)
Click to Rate
46
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Click to Rate
47
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
48
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
49
Aladdin (,  G)
Click to Rate
50
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
51
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
52
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
53
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
54
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
55
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
56
The Aviator (2004,  PG-13)
Click to Rate
57
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
58
Walk the Line (2005,  PG-13)