My Favorite Movies


  mcfarlandidlaphotos's Rating My Rating
1
Youngblood (1986,  R)
Click to Rate
2
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
4
Miracle (2004,  PG)
Click to Rate
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
6
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Ladder 49 5.0 Stars
i couldn't stop crying when i watched this
Click to Rate
7
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 5.0 Stars
i always cry when i watch this movie
Click to Rate
8
Honey (2003,  PG-13)
Click to Rate
9
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead 5.0 Stars
i love this movie
Click to Rate
10
You Got Served (2004,  PG-13)
Click to Rate
11
Step Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
12
Bring It On Again (2003,  PG-13)
Click to Rate
13
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
14
Grease 2 (1982,  PG)
Click to Rate
15
The Black Stallion (1979,  G)
The Black Stallion 5.0 Stars
I love the horse in this movie
Click to Rate
16
Just Married (2003,  PG-13)
Click to Rate
17
Grease (1978,  PG)
Grease 5.0 Stars
This movie is about high school and its troubles. lol it is a great movie
Click to Rate
18
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
19
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
20
Guess Who (2005,  PG-13)
Guess Who 5.0 Stars
This Movie is hilarious!
Click to Rate
21
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
22
Open Season (2006,  PG)
Click to Rate
23
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
24
Bed of Roses (1995,  PG)
Click to Rate
25
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
You've Got Mail (1998,  PG)
Click to Rate
27
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Click to Rate
28
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
29
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
30
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
31
The Karate Kid (1984,  PG)
Click to Rate
32
Flashdance (1983,  R)
Click to Rate
33
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
34
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
35
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
36
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
37
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
38
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
40
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
42
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
43
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
44
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
The Longest Yard (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
47
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
48
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
50
Cocktail (1988,  R)
Click to Rate
51
Risky Business (1983,  R)
Click to Rate
52
Jerry Maguire (1996,  R)
Click to Rate
53
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line 4.5 Stars
This Movie Is Awesome!