My Favorite Movies


  mchlaitkn's Rating My Rating
1
Amores Perros (2001,  R)
2
Close Up (1996,  Unrated)
3
Fargo (1996,  R)
4
In the Bedroom (2001,  R)
5
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
The CHEMISTRY that these two (Swayze and Grey) had was awesome. Cynthia Rhodes is magnificent (more so than in Flashdance). Loved Grey with her REAL nose!
6
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
The best of all Pygmalions. A star is born when Roberts puts on a red dress and smiles. Great to see awesome-Gere and awesome-Elizondo together again (they shared the screen before in "American Gigolo"--a great movie, too!). Last but not least, there are two STELLAR performances by Laura San Giacomo and Jason Alexander.
7
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Why...? Why...? And, yes... WHY? Oh... and... There's no spoon! Moss and Fishburne kick virtual butt... and Hugo Weaving does a nasty-yet-sensational 360 here, after his (great) Priscilla adventure.
8
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
As far as romantic stories go, this one is fantastic. The cast, with names such as Rowlands, is outstanding.
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
AWESOME 2!
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
All three parts of this thrill-ogy were grand, but this one gave closure to all. Amazing story, actors, film... and New Zealand.
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
AWESOME! Pure magic and wonder!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments