You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
The Wishlist
by
F.
Top Rated
by
Daniel
Movies 2007
by
M,
Party movies
by
Alex
Metro Movies
by
Basak
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
mchl hrnndz
mchlhrnndz470200's Rating
My Rating
1
24 Hour Party People
(2002, R)
2
28 Days Later
(2002, R)
3
13 (Tzameti)
(2005, Unrated)
4
American Beauty
(1999, R)
5
Audition (Ôdishon)
(1999, R)
6
Almost Famous
(2000, R)
7
A Scanner Darkly
(2006, R)
8
American History X
(1998, R)
9
Another Day In Paradise
(1997, R)
10
Apocalypse Now
(1979, R)
11
At Close Range
(1986, R)
12
Ali G Indahouse - The Movie
(2002, R)
13
About Schmidt
(2002, R)
14
American Psycho
(2000, R)
15
Anything Else
(2003, R)
16
Art School Confidential
(2006, R)
17
Airborne
(1993, PG)
18
Bodysong
(2003, Unrated)
19
Baise-Moi
(2000, Unrated)
20
Big Fish
(2003, PG-13)
21
The Boondock Saints
(1999, R)
22
The Breakfast Club
(1985, R)
23
Brick
(2005, R)
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
(2006, R)
25
Big Nothing
(2006, Unrated)
26
Beetlejuice
(1988, PG)
27
Bananas
(1971, PG-13)
28
Back to the Future
(1985, PG)
29
Blue Velvet
(1986, R)
30
Back to the Future Part II
(1989, PG)
31
Buffalo 66
(1998, R)
32
Boogie Nights
(1997, R)
33
Bad Education (La Mala educación)
(2004, NC-17)
34
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
(2001, Unrated)
35
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks)
(1978, R)
36
Bully
(2001, R)
37
The Basketball Diaries
(1995, R)
38
Breakin' (Breakdance: The Movie)
(1984, PG)
39
Breakin' 2 - Electric Boogaloo
(1984, PG)
40
Blow
(2001, R)
41
Babel
(2006, R)
42
Born on the Fourth of July
(1989, R)
43
The Big Lebowski
(1998, R)
44
A Clockwork Orange
(1971, R)
45
Cecil B. Demented
(2000, R)
46
Closer
(2004, R)
47
Casino
(1995, R)
48
Crash
(2004, R)
49
Crash
(1996, NC-17)
50
Carrie
(1976, R)
51
Clueless
(1995, PG-13)
52
Caddyshack
(1980, R)
53
Clerks
(1994, R)
54
Can't Hardly Wait
(1998, PG-13)
55
Tim Burton's Corpse Bride
(2005, PG)
56
Cry Baby
(1990, PG-13)
57
Christine
(1984, R)
58
Dancer in the Dark
(2000, R)
59
Dead Alive (Braindead)
(1993, Unrated)
60
Dazed and Confused
(1993, R)
61
The Darjeeling Limited
(2007, R)
62
The Devil's Rejects
(2005, R)
63
Dead Poets Society
(1989, PG)