Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
AFI's 10 Top 10
by
Alexander
Fave 90s Movies
by
David
Films I Own
by
John
Good 2 Watch Movies
by
Codrutz.
The Vatican's 1995 Film List - [Values]
by
Alexander
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Matilde
mcolonpr's Rating
My Rating
1
Schindler's List
(1993, R)
2
Forrest Gump
(1994, PG-13)
3
Airbag
(1997, Unrated)
4
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
(1988, R)
5
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
(1998, PG-13)
6
The Monster (Il Mostro)
(1994, R)
7
History of the World -- Part I
(1981, R)
8
Airplane!
(1980, PG)
9
Love Story
(1970, PG)
10
Mahogany
(1975, PG)
11
Patton
(1970, PG)
12
Pulp Fiction
(1994, R)
13
Far and Away
(1992, PG-13)
14
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!)
(1993, PG-13)
15
La Dolce Vita
(1960, Unrated)
16
The English Patient
(1996, R)
17
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
(1997, PG-13)
18
The Gods Must Be Crazy III - Crazy Safari - English
(2000, Unrated)
19
The Gods Must Be Crazy
(1981, PG)
20
Agnes of God
(1985, PG-13)
21
The Gods Must Be Crazy II
(1990, PG)
22
Gandhi
(1982, PG)
23
Camila
(1985, R)
24
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate)
(1992, R)
25
Fresa y chocolate (Strawberry and Chocolate)
(1994, R)
26
Bitter Sugar
(1996, Unrated)
27
Point Break
(1991, R)
28
Point of No Return (The Assassin)
(1993, R)
29
Ghost
(1990, PG-13)
30
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
31
Sleeper
(1973, PG)
32
A Walk in the Clouds
(1995, PG-13)
33
Cocktail
(1988, R)
34
Footloose
(1984, PG)
35
Grease
(1978, PG)
36
Grease 2
(1982, PG)
37
Saturday Night Fever
(1977, PG)
38
Platoon
(1986, R)
39
Rudolph the Red Nose Reindeer
(, Unrated)
40
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
41
Mi aventura en Puerto Rico
(1977, Unrated)
42
Linda Sara
(1994, Unrated)
43
Dios los cría
(1953, Unrated)
44
Dios los cría (1977)
(1977, Unrated)
45
Lo que le pasó a Santiago (Santiago, the Story of His New Life)
(1989, Unrated)
46
Yo Soy Boricua, Pa' Que Tu Lo Sepas!
(2006, Unrated)
47
La Guagua aérea (Air Bus)
(1995, Unrated)
48
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
(2004, R)
49
Voces inocentes, (Innocent Voices)
(2005, R)
50
La Vie en Rose (La Mome)
(2007, PG-13)
51
Joan of Arc
(1948, Unrated)
52
West Side Story
(1961, Unrated)
53
Maruja
(1959, Unrated)
54
Los Peloteros
(1953, Unrated)
55
Bananas
(1971, PG-13)
56
Nicolás y los demás (An Ordinary Day)
(1986, Unrated)
57
Angel
(1984, R)
58
Angel
(1937, Unrated)