Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. mcotcp
  2. Muhammad

Give list a short description

  mcotcp's Rating My Rating
1
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
2
Love Story (1970,  PG)
Love Story 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
3
Bean (1997,  PG-13)
Bean 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
4
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
The Last Samurai (2003) 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
5
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
6
Shoot 'Em Up (2007,  R)
Shoot 'Em Up 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
7
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
The Man in the Iron Mask 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
8
Ghost (1990,  PG-13)
Ghost 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
9
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
10
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
11
Saw III (2006,  R)
Saw III 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
12
Saw IV (2007,  R)
Saw IV 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
13
Saw V (2008,  R)
Click to Rate
14
The Devil's Advocate (1997,  R)
The Devil's Advocate 4.0 Stars
Top-noth 1
Click to Rate
15
Afghan Knights (2007,  R)
Afghan Knights 3.0 Stars
Top-notch
Click to Rate
16
Dead Silence (2007,  R)
Dead Silence 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 4.0 Stars
Top-notch 1
Click to Rate
18
Race (2008,  Unrated)
Race 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
19
300 (2007,  R)
300 2.0 Stars
Good
Click to Rate
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
21
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
22
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
Very Top-notch
Click to Rate
23
Shooter (2007,  R)
Shooter 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
24
The Blood of Hussain (,  Unrated)
Click to Rate
25
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner 5.0 Stars
Very Top-notch !
Click to Rate
26
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers 5.0 Stars
Exceptional !!!
So sexy +18 !
ok !!!
Click to Rate
27
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha 5.0 Stars
Very So Exceptional !!! * 100 !!!
Breathtaking !!! * 100 !!!
Click to Rate
28
Serpico (1973,  R)
Serpico 5.0 Stars
I saw at May/7/2008 , 12:20 Am to The end in Pakistan .
Click to Rate
29
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects 5.0 Stars
SeenThis Film beforehand Almost Two times and I saw at May/8/2008.Thu ,6:50 Pm to The end in Pakistan Last time .
Click to Rate
30
Rendition (2007,  R)
Rendition 5.0 Stars
I saw at May/9/2008.Fri ,12:50 Am to The end in Pakistan .
Click to Rate
31
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall 5.0 Stars
Seen This Film beforehand Almost Two times.
Click to Rate
32
The Hunting Party (2007,  R)
The Hunting Party 5.0 Stars
Rare !!!
I saw at May/11/2008.Sun ,12:9 Am to The end in Pakistan .
Click to Rate
33
The 4 Musketeers (2005,  R)
The 4 Musketeers 5.0 Stars
Stupendous !!! + Incredible !!!
I saw at May/15/2008.Thu 3:10 Am to The end in Pakistan .
Click to Rate
34
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
Very Top-notch !!!
I saw before 15 years !!!
Click to Rate
35
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
Very Top-notch !!!
I saw before 15 years !!!
Click to Rate
36
The Godfather, Part III (1990,  R)
The Godfather, Part III 5.0 Stars
Very Top-notch !
I saw before 15 years !!!
Click to Rate
37
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider 5.0 Stars
I saw at May/18/2008.Sun , 4:35 Pm to The end in Pakistan .
Click to Rate
38
I Am A Sex Addict (2005,  R)
I Am A Sex Addict 5.0 Stars
Documentary !!!
So Sexy +16 !!!
Written and Directed and Actor By : Caveh Zahedi ( Iranian ) .
I saw at May/18/2008.Sun , 10:35 Pm to The end in Pakistan .
Click to Rate
39
Licence To Kill (1989,  PG)
Licence To Kill 5.0 Stars
I Saw at May/25/2008.Sun , 1:10 Am to The end in Pakistan .
Click to Rate
40
Scarface (1983,  R)
Scarface 5.0 Stars
I saw at May/25/2008.Sun , 11:41 Pm to The End in Pakistan .
Click to Rate
41
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 5.0 Stars
Very Tip-top !!!
I saw at May/4/2008 , 1:40 Pm
to The end in Pakistan !!
Isaw at May/26/2008.Mon , 5:25 Pm Again in Pakistan .
Click to Rate
42
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator 5.0 Stars
I saw at May/26/2008.Mon , 10:45 Pm to The end in Pakistan .
Click to Rate
43
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille 5.0 Stars
Top-notch !!!
I saw at May/27/2008.Tue , 3:25 Pm to The end in Pakistan .
Click to Rate
44
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
I saw a few Years ago in Iran & Pakistan
Click to Rate
45
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
Tristan & Isolde 5.0 Stars
I saw at May/29/2008.Thu , 3:47 Am to The end in Pakistan .
Click to Rate
46
Rent (2005,  PG-13)
Rent 5.0 Stars
Wonderful*20 !!!
I saw at May/31/2008.Sat , 6:00 Pm to The end in Pakistan .
Click to Rate
47
Hostel (2006,  R)
Hostel 5.0 Stars
Tip-Top !!!
I saw at May/31/2008.Sat , 11:45 Pm to The end in Pakistan .
Click to Rate
48
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon 5.0 Stars
I saw a few years ago in Iran for few Times.
Click to Rate
49
Die Another Day (2002,  PG-13)
Die Another Day 5.0 Stars
I saw at June/20/2008.Fri , 10:00 Pm to The end in Pakistan .
Click to Rate
50