Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mdpharaoh's Rating My Rating
1
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 5.0 Stars
BEST MOVIE OF SUMMER 2007 (sorry - the action is WAY better than Harry Potter)...LOVE OPTIMUS PRIME.....
Click to Rate
2
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing 5.0 Stars
MY FAVORITE! I've seen this movie so many times now, I read the dialogue with them :D I love watching this one over and over and over and over......
Click to Rate
3
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 5.0 Stars
LOVED IT. 'NUFF SAID!
Click to Rate
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 5.0 Stars
LOVE IT 2. AGAIN...'NUFF SAID!!
Click to Rate
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 5.0 Stars
LOVED IT 3. HARRY POTTER RULES!!
Click to Rate
6
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 5.0 Stars
LOVED IT 4 :) SEE A PATTERN HERE?? I THINK WE ALL KNOW BY NOW I LOVE HARRY POTTER!!
Click to Rate
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
ABSOLUTELY AMAZING MOVIE!!!! AWESOME!!!
Click to Rate
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Love it. Jack Sparrow ... Will Turner ... 'nuff said.
Click to Rate
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
Awesome movie. Seen it twice now. Can't wait to see the 3rd one next year.
Click to Rate
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
I LOVE all the Pirates of the Caribbean movies...so yes...I love this one.
Click to Rate
11
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
One of my all time faves. I love the musical and the movie may have a few differences but nothing I would change. Definitely a favorite.
Click to Rate
12
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan 5.0 Stars
Loved it. (Gee, what movie don't I like?). I love Peter Pan (all movies) and Jeremy Sumpter just adds to the cake:)
Click to Rate
13
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
three words...GERARD BUTLER'S NAKED ASS...okay, four. :D but need i say more?? GREAT MOVIE and Gerard is HOT!! HOT!! HOT!!
Click to Rate
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
LOVED IT!!! Can't wait for the other books to be made into movies:)
Click to Rate
15
Bambi (1942,  G)
Bambi 5.0 Stars
Bambi is my favorite Disney movie. Love it.
Click to Rate
16
Bambi II (2006,  Unrated)
Bambi II 5.0 Stars
Love it!!! Bambi will always be my favorite Disney movie!!
Click to Rate
17
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
King Kong (2005) 5.0 Stars
Awesome, Awesome movie. Even though I knew the ending, I cried at the end.
Click to Rate
18
Legend (1985,  PG)
Legend 5.0 Stars
Another FAVORITE! I love fantasy and add Tom Cruise...well, 'nuff said!!!
Click to Rate
19
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth 5.0 Stars
David Bowie...David Bowie...and David Bowie. Oh, and did I mention...David Bowie?? LOVE THIS MOVIE!!
Click to Rate
20
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2004,  G)
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) 5.0 Stars
A real tear jerker. So sad and so happy all together in one movie. Loved it.
Click to Rate
21
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House 5.0 Stars
An absolutely LOVELY movie!!! Keanu and Sandra are great toghether!!
So sad yet the ending couldn't be any better!!!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments