My Favorite Movies


  1. mduffy13
  2. Michael

Give list a short description

  mduffy13's Rating My Rating
1
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
2
Rebecca (1940,  Unrated)
Click to Rate
3
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
4
The Picture of Dorian Gray (1945,  Unrated)
Click to Rate
5
All About Eve (1950,  Unrated)
Click to Rate
6
The Bad and the Beautiful (1953,  Unrated)
Click to Rate
7
White Cargo (1942,  Unrated)
Click to Rate
8
Red Dust (1932,  Unrated)
Click to Rate
9
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
Click to Rate
10
Thunderball (1965,  PG)
Click to Rate
11
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
12
A Hard Day's Night (1964,  G)
Click to Rate
13
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
Click to Rate
14
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
15
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
16
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
17
Capricorn One (1978,  PG)
Click to Rate
18
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
19
Midnight Express (1978,  R)
Click to Rate
20
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
21
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
22
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
23
Sea of Love (1989,  R)
Click to Rate
24
Count Yorga, Vampire (1970,  PG-13)
Click to Rate
25
The Adventures of Barry McKenzie (1972,  Unrated)
Click to Rate
26
Barry McKenzie Holds His Own (1974,  Unrated)
Click to Rate
27
Field of Dreams (1989,  PG)
Click to Rate
28
The Untouchables (1987,  R)
Click to Rate
29
Donnie Brasco (1997,  R)
Click to Rate
30
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
33
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
34
Lethal Weapon (1987,  R)
Click to Rate
35
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
Click to Rate
36
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
Click to Rate
37
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
Click to Rate
38
Hannibal (2001,  R)
Click to Rate
39
Manhunter (1986,  R)
Click to Rate
40
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
41
Red Dragon (2002,  R)
Click to Rate
42
Hannibal Rising (2007,  R)
Click to Rate
43
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
44
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Click to Rate
45
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
46
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
47
Frantic (1988,  R)
Click to Rate
48
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
49
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
50
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Click to Rate
51
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
52
Rocky Balboa (1990,  PG)
Click to Rate
53
Rocky IV (1985,  PG)
Click to Rate
54
Rocky V (1990,  PG-13)
Click to Rate
55
Rocky III (1982,  PG)
Click to Rate
56
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
57
The Devil's Advocate (1997,  R)
Click to Rate
58
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
Click to Rate
59
She's the Man (2006,  PG-13)
Click to Rate
60
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
</