Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
thethirdET's new List
by
Elicia
My Wishlist
by
Elena
I <3 Animation Films!
by
Alexander
AFI's 10 Top 10
by
Alexander
Movies I Want To Own
by
Caiti and
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
MECCALECAHIG...
MECCALECAHIGHMECCAHI's Rating
My Rating
1
Cinderella
(1950, G)
2
Steel Magnolias
(1989, PG)
3
Cry Baby
(1990, PG-13)
4
Hairspray
(1988, PG)
5
Shogun Assassin
(1980, R)
6
Horror
(2002, R)
7
A Clockwork Orange
(1971, R)
8
A League of Their Own
(1992, PG)
9
Donnie Darko
(2001, R)
10
Five Deadly Venoms
(1978, R)
11
Beerfest
(2006, R)
12
Beetlejuice
(1988, PG)
13
Clerks
(1994, R)
14
Coming to America
(1988, R)
15
Cruel Intentions
(1999, R)
16
Dazed and Confused
(1993, R)
17
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
18
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
19
Ever After - A Cinderella Story
(1998, PG-13)
20
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
21
Fight Club
(1999, R)
22
Full Metal Jacket
(1987, R)
23
GoodFellas
(1990, R)
24
Grease
(1978, PG)
25
Grandma's Boy
(2006, R)
26
Half Baked
(1997, R)
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
31
Hot Fuzz
(2007, R)
32
Interview with the Vampire
(1994, R)
33
It's a Wonderful Life
(1946, Unrated)
34
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
35
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
36
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
37
Kung Fu Hustle
(2005, R)
38
Labyrinth
(1986, PG)
39
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
(1998, R)
40
Love Actually
(2003, R)
41
Mallrats
(1995, R)
42
Mean Girls
(2004, PG-13)
43
My Big Fat Greek Wedding
(2002, PG)
44
Napoleon Dynamite
(2004, PG)
45
Never Been Kissed
(1999, PG-13)
46
Office Space
(1999, R)
47
Pretty Woman
(1990, R)
48
Pretty in Pink
(1986, PG-13)
49
Pulp Fiction
(1994, R)
50
Queen of the Damned
(2002, R)
51
Reservoir Dogs
(1992, R)
52
Rounders
(1998, R)
53
Scarface
(1983, R)
54
School of Rock
(2003, PG-13)
55
Shaun of the Dead
(2004, R)
56
Sin City
(2005, R)
57
Sixteen Candles
(1984, PG)
58
Sleepy Hollow
(1999, R)
59
Snatch.
(2001, R)
60
Spaceballs
(1987, PG)