My Favorite Movies
| Megan1145729's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
25th Hour (2002, R) |
|
|
| 2 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 3 |
Akira (1988, R) |
|
|
| 4 |
Alphaville (1965, Unrated) |
|
|
| 5 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 6 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 7 |
An American in Paris (1951, Unrated) |
|
|
| 8 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
|
| 9 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
|
| 10 |
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987, G) |
|
|
| 11 |
Belle de jour (, R) |
|
|
| 12 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
|
| 13 |
Bicentennial Man (1999, PG) |
|
|
| 14 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
|
| 15 |
Blow (2001, R) |
|
|
| 16 |
Born on the Fourth of July (1989, R) |
|
|
| 17 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
|
| 18 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 19 |
Brazil (1985, R) |
|
|
| 20 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 21 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
|
| 22 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
|
| 23 |
Chunhyang (2000, R) |
|
|
| 24 |
City of Joy (1992, PG-13) |
|
|
| 25 |
Cocoon (1985, PG-13) |
|
|
| 26 |
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972, R) |
|
|
| 27 |
Cronicas (2005, R) |
|
|
| 28 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
|
| 29 |
Dead Man (1995, R) |
|
|
| 30 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
|
| 31 |
Death to Smoochy (2002, R) |
|
|
| 32 |
Desperado (1995, R) |
|
|
| 33 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 34 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
|
| 35 |
Fahrenheit 451 (1966) (1966, PG) |
|
|
| 36 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 37 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 38 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
|
| 39 |
From Hell (2001, R) |
|
|
| 40 |
Ghost in the Shell (1995, R) |
|
|
| 41 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
|
| 42 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
|
| 43 |
Indochine (1992, PG-13) |
|
|
| 44 |
Jack (1996, PG-13) |
|
|
| 45 |
Jefferson in Paris (1995, PG-13) |
|
|
| 46 |
Judy Berlin (2000, Unrated) |
|
|
| 47 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
|
| 48 |
K-PAX (2001, PG-13) |
|
|
| 49 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 50 |
L.I.E. (2001, NC-17) |
|
|
| 51 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 52 |
Maria Full of Grace (2004, R) |
|
|
| 53 |
Metropolis (1927, Unrated) |
|
|
| 54 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
|
| 55 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
|
| 56 |
Natural Born Killers (1994, R) |
|
|
| 57 |
Office Space (1999, R) |
|
|
| 58 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
|
| 59 |
One Hour Photo (2001, R) |
|
|
| 60 |
Patch Adams (1998, PG-13) |
|
|
| 61 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|


