My Favorite Movies
| meganstarlight1969's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 2 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 3 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 4 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 5 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 6 |
Constantine (2005, R) |
|
| 7 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 8 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 9 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 10 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 11 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 12 |
Grease (1978, PG) |
|
| 13 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 14 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 15 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 16 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 17 |
Saw (2004, R) |
|
| 18 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 19 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 20 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 21 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 22 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 23 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 24 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 25 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 26 |
The Shining (1980, R) |
|
| 27 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 28 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 29 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 30 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 31 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 32 |
Underworld (2003, R) |
|
| 33 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 34 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 35 |
Powder (1995, PG-13) |
|
| 36 |
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979, PG) |
|
| 37 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 38 |
Utopía (2003, Unrated) |






































