My Favorite Movies


  Megsy444's Rating My Rating
1
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story 4.5 Stars
'Danielle: Just breathe...'
'Wilhelm Grimm: Forgive me, Your Majesty, might I inquire about the painting? She's really quite, um... extraordinary.
Grand Dame: Her name was Danielle De Barbarac. And this... was her glass slipper. Perhaps you will allow me to set the record straight?
Jacob Grimm: Then it's true, the story?
Grand Dame: Yes. Quite. Now then, what is that phrase you use? Oh, yes. Once upon a time there lived a young girl who loved her father very much.'
Click to Rate
2
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story 4.5 Stars
'Sam: Waiting for you is like waiting for rain in this drought, useless and disappointing. '
'Sam's Dad: Never let the fear of striking out, keep you from playing the game. '
'Austin: Do you believe in love at first sight?
Sam: I'll let you know. '
Click to Rate
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
'Jamie: You have to promise you won't fall in love with me.
Landon: That's not a problem.'
'Landon: Jamie... I love you.
[long pause]
Landon: Now would be the time to say something.
Jamie: I told you not to fall in love with me.'
Click to Rate
4
The Little Rascals (1994,  PG)
The Little Rascals 5.0 Stars
'Buckwheat: Quick, what's the number for 911?''Stymie: Porky, you sure know how to make a sand-wich!
Porky: That wasn't sand, that was kitty litter.
Buckwheat: Don't worry, it's pretty fresh.''Stymie: You only meet your once in a lifetime friends... once in a lifetime''Alfalfa: Normally I'm a lover, not a fighter, but in this case im willin' to make an acception!'
Click to Rate
5
Love Comes Softly (2003,  Unrated)
Love Comes Softly 4.0 Stars
'Sarah Graham: You know, sometimes love isn't fireworks. Sometimes, love just comes softly' 'Missie Davis: Readin' ain't no adventure.
Marty Claridge: Once you can read you can have any adventure you've ever dreamed of.' 'Clark Davis: The truth of God's love is not that he allows bad things to happen. It's His promise that He'll be here with us when they do.'
Click to Rate
6
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 3.5 Stars
'Mr. Darcy: I love you. Most ardently. Please do me the honor of accepting my hand.
Elizabeth Bennet: Sir, I appreciate the struggle you have been through, and I am very sorry to have caused you pain. Believe me, it was unconsciously done.
Mr. Darcy: Is this your reply?
Elizabeth Bennet: Yes, sir.
Mr. Darcy: Are you... are you laughing at me?
Elizabeth Bennet: No.
Mr. Darcy: Are you *rejecting* me?
Elizabeth Bennet: I'm sure that the feelings which, as you've told me have hindered your regard, will help you in overcoming it.
Mr. Darcy: Might I ask why, with so little endeavor at civility, I am thus repulsed?
Elizabeth Bennet: And I might as well enquire why, with so evident a design of insulting me, you chose to tell me that you liked me against your better judgment.'
Click to Rate
7
Serendipity (2001,  PG-13)
Serendipity 4.5 Stars
'Jonathan: How'd you find this place?
Sara: I first came in because of the name: Serendipity. It's one of my favorite words.
Jonathan: It is? Why?
Sara: It's such a nice sounding word for what it means: a fortunate accident.'
Click to Rate
8
Becoming Jane (2007,  PG)
Becoming Jane 3.5 Stars
'Mrs. Radcliffe: Of what do you wish to write?
Jane Austen: Of the heart.
Mrs. Radcliffe: Do you know it?
Jane Austen: Not all of it.'
'Mrs. Austen: JANE!
Lady Gresham: What is she doing?
Mr. Wisley: Writing.
Lady Gresham: Can anything be done about it?'
'Mr. Wisley: Sometimes affection is a shy flower that takes time to blossom.'
'Tom Lefroy: I am yours, heart and soul. Much good that is.
Jane Austen: Let me decide that.'
Click to Rate
9
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure 3.0 Stars
'Ben Gates: I leveled with you one hundred percent.
Abigail Chase: Give me the Declaration, Mr. Brown.
Ben Gates: OK, my name's not Brown. It's Gates. I leveled with you ninety-eight percent.'
'Patrick Gates: [to Abigail] And he dragged you two into this nonsense? Abigail Chase: Literally. Riley Poole: I volunteered.'
'Ben Gates: You know, Agent Sadusky, something I noticed about fishing? It never worked out so well for the bait.'
'Abigail Chase: Are you crying, Riley?
Riley Poole: Look... Stairs.'
Click to Rate
10
Raise Your Voice (2004,  PG)
Raise Your Voice 4.5 Stars
'Terri Fletcher: This place is the scariest, hardest, best thing that has ever happened to me.'
Click to Rate
11
Cars (2006,  G)
Cars 4.0 Stars
'Woody Car: [in a parody of Toy Story] You! Are! A toy!... Car!
Buzz Lightyear Car: You are a sad strange little wagon, and you have my pity! Farewell!''Mater: My name is Mater.
Lightning McQueen: Mater?
Mater: Yeah, like tuh-mater, but without the "tuh".'
Click to Rate
12
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical 4.0 Stars
'Gabrilla Montez: Do you remember in kindergarten,how you'd meet a kid, and know nothing about them, then 10 seconds later you'd be playing like you were best friends, because you didn't have to be anyone but yourself?'
Click to Rate
13
Anastasia (1997,  G)
Anastasia 4.0 Stars
'Bartok: You're on your own now sir! This can only end in tears!'
'Bartok: Just wishing I could do the job for you, sir. I'd give her a HA! And a HI-YA! And then a OUU-WA! And I'd kick her, sir.'
'Anastasia: Do you really think I'm royalty?
Dimitri: You know I do!
Anastasia: Then stop bossing me around!'
Click to Rate
14
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries 4.0 Stars
'Michael: Why me?
Mia: Because you saw me when I was invisible.'
'Mia: As always, this is as good as it's going to get.'
Click to Rate
15
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants 3.5 Stars
'Ian: Why are trying so hard to fit in when you are born to stand out?'
Click to Rate
16
Aquamarine (2006,  PG)
Aquamarine 4.0 Stars
'Hailey: And I know there's a reason why everybody wants it so much.
Aquamarine: And what's that?
Hailey: It's the closest thing we have to magic.'
Click to Rate
17
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
Left Behind - World at War 3.0 Stars
'President Gerald Fitzhugh: [as Buck looks at his Bible] Answers first, prayers later!
Buck Williams: The answer's in there.'
Click to Rate
18
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen 3.0 Stars
'Rodney Skinner:That's the last time I ever play with matches.'
'Dorian Gray: If that had been permanent, I'd have been very upset.'
'Allan Quatermain: Now, would you like to learn to shoot?
Tom Sawyer: I can already.
Allan Quatermain: Oh, I saw. Very American. Fire enough bullets and hope to hit the target. '
Click to Rate
19
Left Behind II - Tribulation Force (2002,  PG-13)
Left Behind II - Tribulation Force 3.5 Stars
Rayford Steele: What can you do?
Buck Williams: I can't do anything, but God can.
Click to Rate
20
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride 4.5 Stars
'Buttercup: [pushes Westley down the hill]
Westley: [rolling down the hill] As you wish!
Buttercup: Oh my Westley! What have I done?'
'Vizzini: HE DIDN'T FALL? INCONCEIVABLE.
Inigo Montoya: You keep using that word. I do not think it means what you think it means.'
Click to Rate
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 4.0 Stars
'Jack Sparrow: Elizabeth... it would never have worked between us darling. I'm sorry... Will... nice hat. Friends... This is the day that you will ALWAYS remember as the day that you...'
'Will Turner: Where's Elizabeth?
Jack Sparrow: She's safe, just like I promised. She's all set to marry Norrington, just like she promised. And you get to die for her, just like you promised. So we're all men of our word really... except for, of course, Elizabeth, who is in fact, a woman.'
Click to Rate
22
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans 3.5 Stars
'Nurse: Only kin's allowed in here.
Bertier: Alice, are you blind? Don't you see the family resemblance? That's my brother. '
'Coach Yoast: You make sure they remember, FOREVER, the night they played the Titans!'
'Sheryl Yoast: Coach Boone, you did a good job up here. You ran a tough camp from what I can see.
Coach Boone: Well I'm very happy to have the approval of a 5 year old.
Sheryl Yoast: I'm 9 and a half, thank you very much.
Coach Boone: Why don't you get this little girl, some pretty dolls or something coach?
Coach Yoast: I've tried. She loves football.'
Click to Rate
23
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 3.5 Stars
'Elle: Hi everyone!
Timothy McGinn: Look, it's Capitol Barbie.
Reena: She's so shiny.'
'Emmett: You know what I thought when I first met you?
Elle: God, that woman wears a lot of pink?'
Click to Rate
24
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 4.0 Stars
'Lemony Snicket: [narrating]This is the story of the three Baudelaire children. Violet loved to invent; her brother, Klaus, loved to read; and their sister, Sunny... she loved to bite. My name is Lemony Snicket and it is my duty to tell you their tale. No one knows the precise cause of the Baudelaire fire, but just like that, the Baudelaire children became the Baudelaire orphans.'
Click to Rate
25
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 3.0 Stars
'Rose: I know what you must be thinking. "Poor little rich girl, what does she know about misery?"
Jack: No, no, that's not what I was thinking. What I was thinking was, what could've happened to this girl to make her feel she had no way out? '
'Rose: I love you, Jack.
Jack: Don't you do that, don't say your good-byes.'
Click to Rate
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0 Stars
'Padmé: Hold me, like you did by the lake on Naboo; so long ago when there was nothing but our love. No politics, no plotting, no war.'
'Anakin Skywalker: You are so... beautiful.
Padmé: It's only because I'm so in love.
Anakin Skywalker: No, it's because I'm so in love with you.
Padmé: So love has blinded you?
Anakin Skywalker: [laughs] Well, that's not exactly what I meant.
Padmé: But it's probably true.'
Click to Rate
27
Wimbledon (2004,  PG-13)
Wimbledon 3.5 Stars
'Lizzie Bradbury: I said I love you.
Peter Colt: See, that's very good news. I thought I was alone in the love department.
Lizzie Bradbury: Well, turns out you've got company. '
'Lizzie Bradbury: Go out there and decide who you are.
Peter Colt: Who might that be?
Lizzie Bradbury: It might be a winner.'
Click to Rate
28
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 3.5 Stars
'Betsy Heron: Where's Cady?
Chip Heron: She went out.
Betsy Heron: She's grounded.
Chip Heron: [surprised] Are they not suppose to be let out when they're grounded?''Gretchen: That is so fetch!'
Click to Rate
29
Left Behind - The Movie (2000,  PG-13)
Left Behind - The Movie 3.0 Stars
'Rayford: [reading the Bible] "In the beginning..."
[chuckles]
Rayford: It's a little late for that. '
'Chloe Steele: Turn that up.
Raymie Steele: Mom said to turn it down.
Chloe Steele: You always do what you're told?
Raymie Steele: Yeah, you should try it sometime. '
Click to Rate
30
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama 4.0 Stars
'Melanie Carmichael: The truth is I gave my heart away a long time ago, my whole heart, and I never really got it back.'
'Stella: You know for someone whose been holding onto something for so long, you're pretty quick to let it go.
Jake: I can't control her, any more than I can control the weather. '
Click to Rate
31
Racing Stripes (2005,  PG)
Racing Stripes 3.5 Stars
'Tucker: Goose, who's a pelican who's really a stool pigeon who's a chicken who ducks. That's five birds, count 'em.'
'Reggie: Well sub-divide me and Kentucky-Fry me! '
'Goose: Just when I thought I was out. They pull me back in!'
Click to Rate
32
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music 3.5 Stars
'Max: The Von Trapp Family Singers. Here your names: Leisl, Friedrich, Louisa, Brigitta, Kurt, Marta and Gretl.
Gretl: Why am I always last?
Max: Because you are the most important. '
'Maria: I don't understand.
Captain von Trapp: Well, we called off our engagement, you see, and...
Maria: Oh, I'm sorry.
Captain von Trapp: Yes. You are?
Maria: Mm-hmm. You did?
Captain von Trapp: Yes. Well, you can't marry someone when you're in love with someone else... can you? '
Click to Rate
33
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line 3.5 Stars
'Johnny Cash: Tell me you don't love me.
June Carter: I don't love you.
Johnny Cash: [grinning] You're a liar.
June Carter: I guess you ain't go no problems then. '
Click to Rate
34
Seabiscuit (2003,  PG-13)
Seabiscuit 4.0 Stars
'George Woolf: Wanta know what I think?
Charles Howard: Of course.
George Woolf: I think it's better to break a man's leg than his heart.'
'Red Pollard: You know, everybody thinks we found this broken-down horse and fixed him. But we didn't. He fixed us; every one of us. And I guess in a way, we kinda fixed each other too.'
Click to Rate
35
The Prince and Me (2004,  PG)
The Prince and Me 3.5 Stars
'Paige: Denmark isn't ready for a Queen like me.
Eddie: Well then they'll have to be. Because I am'
'Soren: The chances of a relationship between yourself and Miss Paige are not promising. You two are of a completely different caliber.
Eddie: Soren, just cause she isn't royalty doesn't mean she's not important.
Soren: The higher caliber I was referring to, sir, was hers.'
Click to Rate
36
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
The Legend of Bagger Vance 3.5 Stars
'Bagger Vance: See, the trick is... to find your swing...
Rannulph Junuh: What'd you say?...
Bagger Vance: Well you lost your swing... We got to go find it... Now it's somewhere... in the harmony... of all that is... All that was... All that will be...'
'Rannulph Junuh: What was it Adele?... What did you like about us?...
Adele Invergordon: I liked the way we danced...'
'Rannulph Junuh: I'm sorry Adele... I am, truly sorry...
Adele Invergordon: It's too late for 'I'm sorry' Junuh!
Rannulph Junuh: But - Then - Well, tell me what to say... It was too long ago...
Adele Invergordon: No it wasn't... It was just a moment ago... '
Click to Rate
37
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji 3.5 Stars
'Alan Parrish: The game is not over yet, Sarah!
Sarah Whittle: Well, it is for me.'
'Hunter Van Pelt: [aiming his rifle at Alan] Aren't you afraid?
Alan Parrish: I'm terrified. But my father told me you should always face what you're afraid of.
Hunter Van Pelt: [laughs] Good lad. You're finally acting like a man. Any last words?
Alan Parrish: [glances at the game board] Jumanji. '
'Judy Shepherd: [tries to roll the dice, but the game board doesn't recognize it] Alan, it's not working.
Alan Parrish: [inspects the game board] Oh, no. It's not your turn.
Judy Shepherd: Yes, it is. I rolled first. Then Peter twice because he had doubles. Now it's my turn again.
Alan Parrish: No, look. Two of these pieces are yours, right? What about the other pieces?
[spots his old game piece]
Alan Parrish: The elephant was mine. You're playing the game that I started in 1969. Now I'm going to have to play.
[Judy offers the dice to him]
Alan Parrish: It's not my turn.
Judy Shepherd: Then whose turn is it?
Alan Parrish: Sarah Whittle.'
Click to Rate
38
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2 3.5 Stars
'Lorraine Baker: You know how I feel about camping.
Tom Baker: But, we're staying in a house.
Lorraine Baker: A house with no air conditioning. That makes it camping.'
'Nigel Baker: Winnetka? That's my middle name.
Kyle Baker: And Lake is mine.
Tom Baker: That's because you were conceived there.
Nigel Baker: What's that mean?
Jessica Baker: It means mom and dad had...
Kate 'Mom' Baker: ...a conversation, that we would discuss it much later when everybody could understand!'
Click to Rate
39
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale 3.0 Stars
'Prince Edward: Your men love you. If I knew nothing else about you, that would be enough.'
'Jocelyn: Damn your pride, William. It is you and only you that will not see you run.
William: My pride is the only thing that they can't take from me.
Jocelyn: They can take it away from you, they can and they will. Oh, they will. But love they cannot take.'
'Wat: You have been weighed.
Roland: You have been measured.
Kate: And you have absolutely...
Chaucer: Been found wanting.
William: Welcome to New World. God save you, if it is right that he should do so.'
Click to Rate
40
Johnny English (2003,  PG)
Johnny English 3.5 Stars
'Carlos Vendetta: That's a letter of abdication renouncing your claims to the throne and the claims of your entire family. Sign it.
[the Queen reads the abdication sign and puts her pen down]
'Johnny English: A good agent doesn't need gadgets. The only gadgets I've ever needed are a sharp eye, sensitive hearing and a whole bunch of bigger brains.'
'Queen: Never.
[Vendetta picks up the Queen's dog and threatens to shoot it. The Queen solemnly signs the abdication note]'
Click to Rate
41
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Ladder 49 3.0 Stars
'Chief Kennedy: People are always asking me how is it that firefighters run into a burning building when everyone else is running out. Courage is the answer.'
'Linda Morrison: So, you guys usually pick up girls in the supermarket? For fun, or...?
Jack Morrison: Usually I just throw them over my shoulder and carry them down a ladder.
Linda Morrison: [smiles] Sort of a tarzan/jane thing?'
Click to Rate
42
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 3.5 Stars
'Lucy: Can I have one last first kiss?'
'Henry: I don't think that's an option, Lisa.
Linda: Linda.
Henry: I know. I changed your name for your protection.'
'Dr. Keats: Tom was in an accident and now he only has a ten-second memory.
Ten Second Tom: I was in an accident? That's terrible.
Dr. Keats: Don't worry, you're totally gonna get over it in about three seconds.'