My Favorite Movies


  mehmetmng's Rating My Rating
1
Betty Blue (37°2 le matin) (1986,  Unrated)
Click to Rate
2
They Live (1988,  R)
Click to Rate
3
Prince of Darkness (1987,  R)
Click to Rate
4
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
Click to Rate
5
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Click to Rate
6
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
Click to Rate
7
Cruising (1980,  R)
Click to Rate
8
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
9
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
10
Scarecrow (1973) (1973,  R)
Click to Rate
11
Escape from New York (1981,  R)
Click to Rate
12
The Omega Man (1971,  PG)
Click to Rate
13
Westworld (1973,  PG)
Click to Rate
14
Starman (1984,  PG-13)
Click to Rate
15
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
16
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
17
Rollerball (1975,  R)
Click to Rate
18
The Gambler (1974) (1974,  R)
Click to Rate
19
Slither (1973) (1973,  Unrated)
Click to Rate
20
Zardoz (1974,  R)
Click to Rate
21
Excalibur (1981,  R)
Click to Rate
22
The Parallax View (1974,  R)
Click to Rate
23
Max (2002,  R)
Click to Rate
24
Marathon Man (1976,  R)
Click to Rate
25
The Osterman Weekend (1983,  R)
Click to Rate
26
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
Click to Rate
27
Major Dundee (1965,  PG-13)
Click to Rate
28
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
Click to Rate
29
The Ballad of Cable Hogue (1970,  Unrated)
Click to Rate
30
Bonnie and Clyde (1967,  R)
Click to Rate
31
Little Big Man (1970,  PG)
Click to Rate
32
1900 (Novecento) (1976,  R)
Click to Rate
33
Once Upon a Time in America (1984,  R)
Click to Rate
34
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
35
Once Upon a Time in the West (1969,  PG-13)
Click to Rate
36
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1971,  PG)
Click to Rate
37
For a Few Dollars More (1965,  R)
Click to Rate
38
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
39
My Name Is Nobody (1974,  PG)
Click to Rate
40
Emmanuelle (Edited Version) (1974,  R)
Click to Rate
41
The Getaway (1972,  PG)
Click to Rate
42
The Hunter (1980,  PG)
Click to Rate
43
Serpico (1973,  R)
Click to Rate
44
The Insider (1999,  R)
Click to Rate
45
Candyman (1992,  R)
Click to Rate
46
Logan's Run (1976,  PG)
Click to Rate
47
Cabaret (1972,  PG)
Click to Rate
48
THX 1138 (1971,  PG)
Click to Rate
49
The Conversation (1974,  PG)
Click to Rate
50
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
Click to Rate
51
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
52
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992,  R)
Click to Rate
53
Paris, Texas (1984,  R)
Click to Rate
54
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) (1993,  PG-13)
Click to Rate
55
Alice in den Städten (Alice in the Cities) (1974,  Unrated)
Click to Rate
56
The American Friend (1977,  Unrated)
Click to Rate
57
Altered States (1980,  R)
Click to Rate
58
Gothic (1987,  R)
Click to Rate
59
One From The Heart (1982,  Unrated)
Click to Rate
60