Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Mekesha271298147's Rating My Rating
1
The Kingdom (2007,  R)
Click to Rate
2
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
3
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
4
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
5
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
6
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
7
Crank (2006,  R)
Click to Rate
8
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
9
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
11
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
12
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
13
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
14
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
15
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
17
Friday (1995,  R)
Click to Rate
18
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
19
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
21
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
22
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
23
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
25
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
26
Madagascar (2005,  PG)
Click to Rate
27
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
28
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
29
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
30
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
31
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
33
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
35
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
36
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
37
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
38
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
39
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
42
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
Click to Rate
43
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
44
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
45
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
46
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
47
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
48
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
49
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
50
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
51
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
52
The Transporter (2002,  PG-13)
Click to Rate
53
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
54
Troy (2004,  R)
Click to Rate
55
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
56
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
57
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
58
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
Click to Rate
59
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice (1994,  Unrated)