Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My DVD collection (book one)
by
stoney
My Movies(action/drama)
by
Ian
DVD List
by
Melissa
My DVDs
by
Rafael
megoli89's new List
by
Meagan
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Mel
Mel134023669's Rating
My Rating
1
Serenity
(2005, PG-13)
2
300
(2007, R)
3
A Knight's Tale
(2001, PG-13)
4
10 Things I Hate About You
(1999, PG-13)
5
Batman Begins
(2005, PG-13)
6
Braveheart
(1995, R)
7
Cinderella
(1950, G)
8
Coming to America
(1988, R)
9
Cool Runnings
(1993, PG)
10
Coyote Ugly
(2000, PG-13)
11
Empire Records
(1995, PG-13)
12
Gladiator
(2000, R)
13
Happy Feet
(2006, PG)
14
Hitch
(2005, PG-13)
15
John Tucker Must Die
(2006, PG-13)
16
Labyrinth
(1986, PG)
17
Men in Black
(1997, PG-13)
18
Men in Black II
(2002, PG-13)
19
Monsters, Inc.
(2001, G)
20
Office Space
(1999, R)
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
22
Pride and Prejudice
(2005, PG)
23
Save the Last Dance
(2001, PG-13)
24
Signs
(2002, PG-13)
25
Sleeping Beauty
(1959, G)
26
Snatch.
(2001, R)
27
Sweet Home Alabama
(2002, PG-13)
28
The Boondock Saints
(1999, R)
29
The Incredibles
(2004, PG)
30
The Last Samurai (2003)
(2003, R)
31
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
32
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
33
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
34
The Shawshank Redemption
(1994, R)
35
The Sisterhood of the Traveling Pants
(2005, PG)
36
The Princess Diaries
(2001, G)
37
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
(2000, G)
38
The Transporter
(2002, PG-13)
39
Tombstone
(1993, R)
40
Transformers
(2007, PG-13)
41
Troy
(2004, R)
42
The Lion King
(1994, G)
43
Batman
(1989, PG-13)
44
Batman Returns
(1992, PG-13)
45
Blade
(1998, R)
46
Blood Diamond
(2006, R)
47
Brokeback Mountain
(2005, R)
48
Catch Me If You Can
(2002, PG-13)
49
Dodgeball - A True Underdog Story
(2004, PG-13)
50
Eurotrip
(2003, R)
51
Hackers
(1995, PG-13)
52
Mr. & Mrs. Smith
(2005, PG-13)
53
Wanted
(2008, R)
54
A Mighty Heart
(2007, R)
55
The Bone Collector
(1999, R)
56
Kung Fu Panda
(2008, PG)
57
Fight Club
(1999, R)
58
Legends of the Fall
(1994, R)
59
Sinbad: Legend of the Seven Seas
(, PG)
60
Independence Day