Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  melaniecrobinson's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
2
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
8MM (1999,  R)
Click to Rate
4
A Bug's Life (1998,  G)
Click to Rate
5
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
6
Alien (1979,  R)
Click to Rate
7
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
8
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Click to Rate
9
Amadeus (1984,  R)
Click to Rate
10
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
11
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
12
Awakenings (1990,  PG-13)
Click to Rate
13
Babe (1995,  G)
Click to Rate
14
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
15
Battlestar Galactica (1978,  PG)
Click to Rate
16
Beaches (2002,  PG-13)
Click to Rate
17
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Click to Rate
18
Big Business (1988,  PG)
Click to Rate
19
Blackbeard the Pirate (1952,  Unrated)
Click to Rate
20
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
21
Born Free (1966,  PG)
Click to Rate
22
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
23
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
24
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
25
Buck Rogers in the 25th Century (2008,  PG)
Click to Rate
26
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
27
Captain Ron (1992,  PG-13)
Click to Rate
28
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
29
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
Chaplin (1992,  PG-13)
Click to Rate
31
Clarence, the Cross-Eyed Lion (1965,  Unrated)
Click to Rate
32
Clash of the Titans (1981,  PG)
Click to Rate
33
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Close Encounters of the Third Kind (1978,  PG)
Click to Rate
35
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
36
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
37
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
38
Dave (2002,  PG-13)
Click to Rate
39
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Click to Rate
40
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
Click to Rate
41
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
42
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
43
Don Juan DeMarco (1995,  PG-13)
Click to Rate
44
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
45
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
Click to Rate
46
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Click to Rate
47
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
48
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
50
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
51
Emma (1996,  PG)
Click to Rate
52
Erin Brockovich (2000,  R)
Click to Rate
53
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
54
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
55
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
56
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Click to Rate
57
Far and Away (1992,  PG-13)
Click to Rate
58
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
59
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
60
Flatliners (1990,  R)