My Favorite Movies
| melbrakel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 4 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 5 |
A.I. Artificial Intelligence (2001, PG-13) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 9 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 10 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 11 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 12 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 13 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 14 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 15 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 16 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 17 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 18 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 19 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 20 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 21 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 22 |
From Hell (2001, R) |
|
| 23 |
Girl With a Pearl Earring (2003, PG-13) |
|
| 24 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 25 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Alexander (2004, R) |
|
| 27 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 28 |
Ghost (1990, R) |
|
| 29 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 30 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 31 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 32 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 33 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 34 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 36 |
Lilo & Stitch (2002, PG) |
|
| 37 |
Little Women (1994, PG) |
|
| 38 |
A Midsummer Night's Dream (1999, PG-13) |
|
| 39 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 40 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 41 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 42 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 43 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 44 |
Down with Love (2003, PG-13) |
|
| 45 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 46 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 47 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 48 |
Secretary (2002, R)
"One scoop of creamed potatoes. A slice of butter. Four peas. And as much ice cream as you'd like to eat." |

















































