My Favorite Movies


  meldepano's Rating My Rating
1
Reality Bites (1993,  PG-13)
Reality Bites
*______* it's amasing how this film seems to fit me. amo, amo, amo, amo, amo!!!
=0DD
2
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
>_____< fuckin' incredible. i cried like hell on that last scene. shit.
3
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares)
je suis une fan de les canadien films. :0)
4
Lost and Found (1999,  PG-13)
Lost and Found
*____*
5
A Goofy Movie (1995,  G)
6
Daddy and Them (2001,  R)
Daddy and Them
^_____________^'''
7
Bossa Nova (2000,  R)
8
Mermaids (1990,  PG-13)
Mermaids
i watched it once, then i brought it home so my Mom could watch it with me... :0) so nice.
9
Eight Days A Week (1997,  R)
Eight Days A Week
an adorable film. funny, lots and lots of theories, sex and :0) unusual situations. i watch it every time ^^''.
10
A Home at the End of the World (2004,  R)
A Home at the End of the World
:0D
11
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
ahhhhhhhhhhhh!!! *___* beautiful! just like a dream! xD i love The Beatles!
12
Cousins (1989,  PG-13)
Cousins
and i have to say that the only music played in the film is one of the best. \o/
13
Frankie & Johnny (1991,  R)
Frankie & Johnny
"we were a couple even before we met!".
sweet. :0)
14
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
Don Juan DeMarco
so tell me: have you ever really, really, really ever loved a woman?
15
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
*_____*
16
The Girl Next Door (2004,  R)
The Girl Next Door
no matter what they say, it's a cute movie u.ú
17
Closer (2004,  R)
18
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
one of the most creative movies i've ever seen.
19
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise
*o*
20
Before Sunset (2004,  R)
Before Sunset
as cute and smart as the first one.
21
Tapas (2005,  Unrated)
22
The Sisters (2005,  R)
The Sisters
i liked the dialogues!!! it's something l.l i would enjoy writing. or saying. i believe specially saying... =0D
23
Lisbela E O Prisioneiro (2003,  Unrated)
24
The Basketball Diaries (1995,  R)
The Basketball Diaries
Mom, i don't o.o wanna get there...
25
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
26
Original Sin (2001,  R)
27
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
28
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
i like o.o' that thing he's got with that something called honor or revange, or i don't know what.
and Y-Y i always cry at the end.
29
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
Keeping the Faith
here's something we don't see every day... at least not in such terms.
30
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
freedom o.o' never scapes our site, does it?
31
One Fine Day (1996,  PG)
One Fine Day
this movie makes me comfortable. :0D really comfortable.
32
Bandits (2001,  PG-13)
Bandits
she gets to stay with both of them... that's what i would call a powerful woman. *o* and the soundtrack is just too good!
33
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
=0D the kind of movie you turn out to like for no special reason.
34
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
excellent! :0D my Mom and i simply adore it.
35
Match Point (2005,  R)
Match Point
o.o'' incredible. and pretty cold for what i'm used to see in Woody Allen's films.
36
The Little Rascals (1994,  PG)
The Little Rascals
*______________*
37
The Bone Collector (1999,  R)
The Bone Collector
great!
38
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) (2005,  R)
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied)
our cinema doesn't stop getting better and better. ;0D
39
And Now... Ladies and Gentlemen (2003,  PG-13)
And Now... Ladies and Gentlemen
beautiful. this movie makes us feel nice! *-*
40
Nine Months (1995,  PG-13)
Nine Months
one of the best commedies i've ever seen *-*.
41
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets
no comments. ^o^
42
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
i love it, i love it, i love it!!! *___*
43
Maverick (1994,  PG)
Maverick
:0DDD one of my favorites.
i realized that every time i watch it, it gets better and better. and, although it happens with all my favorite movies, with this one l.l the thing's getting serious: i'm actually getting to memorize the dialogues... O_O
44
Mansfield Park (1999,  PG-13)
Mansfield Park
i love the dialogs, i like the way the story goes... good, very good! =0DDD
45
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Lilo & Stitch
*_____*
46
Shopgirl (2005,  R)
Shopgirl
every time i watch it, i feel like being hugged. it's sad... ._. because all my life i've been the hugging kind, not the hugged.
47
Robots (2005,  PG)
Robots
JUNK! \o/ \o/
48
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow)
someone l.l gotta explain me that end... 'cause, really, if i understand it, this film will go to my favorites list.
oh no. wait a second. O.O'' i understood it. just now... XD god, my brain amazes me.
49
Transamerica (2005,  R)
Transamerica
my most recent favorite movie! xD
50
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line
Johnny Cash, ladies and gentlemen.
51
No Man's Land (2001,  R)
No Man's Land
o.o it became one of my favorites.
52
Os Normais (So Normal) (2003,  Unrated)
Os Normais (So Normal)
XDDDDD
53
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
i loved it. it is :0) super sweet.
54
Frida (2002,  R)
Frida
two words for you: INSPIRING =]
55
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
[...]

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments