My Favorite Movies


  Melissa153387802's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Best movie ever! Nobody puts baby in a corner.
2
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Love this movie. One of Julia Roberts best.
3
Ghost (1990,  R)
4
Footloose (1984,  PG)
Footloose
Love Kevin Bacon in this movie. Lets hear it for the boy
5
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
6
A Walk to Remember (2002,  PG)
7
The Pistol: The Birth of a Legend (,  Unrated)
8
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
9
Runaway Bride (1999,  PG)
10
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
11
Stepmom (1998,  PG-13)
12
Flatliners (1990,  R)
13
Teen Witch (1989,  PG-13)
14
Twister (1996,  PG-13)
15
The Prince and Me (2004,  PG)
16
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
17
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
18
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
19
Legally Blonde (2001,  PG-13)
20
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
21
Mad Love (1995,  PG-13)
22
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
23
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
24
Home Fries (1998,  PG-13)
25
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
26
50 First Dates (2004,  PG-13)
27
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
28
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
29
Hellfighters (1968,  G)
30
Tremors (1990,  R)
31
Follow That Dream (1962,  Unrated)
Follow That Dream
Elvis at his funniest. Love When He sings angel. Never kissed an Angel. Love that song
32
Love Story (1970,  PG)
33
Titanic (1997,  PG-13)
34
The Goonies (1985,  PG)
35
Encino Man (1992,  PG)
36
The Parent Trap (1961,  G)
37
Hatari! (1962,  Unrated)
38
Speed (1994,  R)
39
The Ten Commandments (1956,  G)
40
Lonesome Dove (,  Unrated)
41
Idle Hands (1999,  R)
42
What Women Want (2001,  PG-13)
43
Forever Young (1992,  PG)
44
The River (1984,  PG-13)
45
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
46
Terms of Endearment (1983,  PG)
47
The Evening Star (1996,  PG-13)
48
The Patriot (2000,  R)
49
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
50
The Four Feathers (2002,  PG-13)
51
Conspiracy Theory (1997,  R)
52
Mean Girls (2004,  PG-13)
53
A League of Their Own (1992,  PG)
54
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
55
Friday the 13th (1980,  R)
56
Scream (1996,  R)
57
The Shining (1980,  R)
58
Aliens (1986,  R)
59
Final Destination (2000,  R)
60
Halloween (1978,  R)
61
Halloween II (1981,  R)
62
Halloween H2O (1998,  R)
63
Sleepy Hollow (1999,  R)
64
The Grudge (2004,  PG-13)
65
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
66
Grave Secrets(Grave Secrets: The Legacy of Hilltop Drive) (1992,  Unrated)
67
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
68
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
69
Men in Black (1997,  PG-13)
70
Girl, Interrupted (1999,  R)
71
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
72
Hook (1991,  PG)
73
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
74
Jaws (1975,  PG)
75
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
76
Jurassic Park (1993,  PG-13)
77
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
78
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
79
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
80
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
81
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
82
Rudy (1993,  PG)
83
Spider-Man (2002,  PG-13)
84
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
85
Steel Magnolias (1989,  PG)
86
The Matrix (1999,  R)
87
The Passion of the Christ (2004,  R)
88
The Sandlot (1993,  PG)
89
The Sound of Music (1965,  G)
90
The Village (2004,  PG-13)
91
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
92
The Waterboy (1998,  PG-13)
93
Top Gun (1986,  PG)
94
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
95
Saved by the Bell: Wedding in Las Vegas (1994,  Unrated)
96
Saved by the Bell: Hawaiian Style (1992,  Unrated)
97
The Bone Collector (1999,  R)
98
The Replacements (2000,  PG-13)
99
Space Jam (1996,  PG)
100
Ernest Scared Stupid (1991,  PG)
101
Slam Dunk Ernest (1995,  PG)
102
Field of Dreams (1989,  PG)
103
Heartbreak Hotel (1988,  PG-13)
104
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
105
Trapped in a Purple Haze (2000,  Unrated)
106
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
107
Independence Day (1996,  PG-13)
108
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
109
Girl Happy (1965,  Unrated)
110
Flaming Star (1960,  PG)
111
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
112
This Is Elvis (2002,  PG)
113
The Air Up There (1994,  PG)
114
Picture Perfect (1997,  PG-13)
115
Teen Wolf (1985,  PG)
116
No One Would Tell (1996,  Unrated)
117
Dying to Belong (1997,  Unrated)
118
The Karate Kid (1984,  PG)
119
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
120
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
121
The Next Karate Kid (1994,  PG)
122
Sidekicks (1993,  PG)
123
Little Giants (1994,  PG)
124
The Cutting Edge (1992,  PG)
125
Born Into Exile (1997,  Unrated)
126
Left Behind - The Movie (2001,  PG-13)
127
Left Behind II - Tribulation Force (2002,  PG-13)
128
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
129
Change of Habit (1969,  G)
130
Sister Act (1992,  PG)
131
Wild in the Country (Lonely Man) (1961,  Unrated)
132
When a Stranger Calls (1979,  R)
133
My Girl (1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments