Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  MelissaCocoGirl76579's Rating My Rating
1
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
2
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
Shows what true love is about
Click to Rate
3
Shutter (2008,  PG-13)
Click to Rate
4
Street Kings (2008,  R)
Click to Rate
5
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
Click to Rate
6
Stop Loss (2008,  R)
Click to Rate
7
Road House (1989,  R)
Click to Rate
8
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
9
Showdown in Little Tokyo (1991,  R)
Click to Rate
10
Rapid Fire (1992,  R)
Click to Rate
11
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
12
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
13
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
14
Weird Science (1985,  PG-13)
Click to Rate
15
The Wraith (1986,  PG-13)
Click to Rate
16
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
17
The Firm (1993,  R)
Click to Rate
18
Indecent Proposal (1993,  R)
Click to Rate
19
Urban Cowboy (1980,  R)
Click to Rate
20
Saturday Night Fever (1977,  PG)
Click to Rate
21
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
22
The Rock (1996,  R)
Click to Rate
23
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
24
Casino (1995,  R)
Click to Rate
25
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
26
A Bronx Tale (1993,  R)
Click to Rate
27
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
28
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
29
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
30
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
31
American Gangster (2007,  R)
Click to Rate
32
The Rage: Carrie 2 (1999,  R)
Click to Rate
33
The Forsaken (2001,  R)
Click to Rate
34
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
35
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
36
Underworld: Evolution (2006,  R)
Click to Rate
37
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
38
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
39
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
40
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
41
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  Unrated)
Click to Rate
42
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (,  Unrated)
Click to Rate
43
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
44
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
45
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
47
XXX (2002,  PG-13)
Click to Rate
48
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
Click to Rate
50
American Outlaws (2001,  PG-13)
Click to Rate
51
The New World (,  Unrated)
Click to Rate
52
The Recruit (2003,  PG-13)
Click to Rate
53
Training Day (2001,  R)
Click to Rate
54
Four Brothers (2005,  R)